Elektroniczny przełącznik ciśnienia: możliwości nastawy

Elektroniczne przełącznik ciśnienia, podobnie jak ich mechaniczne odpowiedniki, są przeznaczone przede wszystkim do prostych zadań kontrolnych. Oba rodzaje urządzeń łączy możliwości przełączania i dokładność, ale elektroniczne przełączniki ciśnienia oferują o wiele więcej możliwości nastawy. Można to szczegółowo zaprezentować na przykładzie modelu PSD-4 firmy WIKA.

Mechaniczne przełączniki ciśnienia są regulowane za pomocą śruby regulacyjnej i działają pod ciśnieniem. W przypadku przełączników elektronicznych, takich jak PSD-4, istnieją dwie możliwości. Obie czynności wykonywane są przy obniżonym ciśnieniu w urządzeniu. Pierwszym z nich możemy dokonać zmiany nastawy za pomocą przycisków funkcyjnych na wyświetlaczu, na miejscu i bez użycia narzędzi. W drugim natomiast użytkownik korzysta z interfejsu programistycznego. W przeszłości konieczne były tylko rozwiązania specyficzne dla producenta. Aktualnie jednak coraz większą popularność zdobywa uniwersalny interfejs IO-Link.

 

Elektroniczne przełączniki ciśnienia mogą być regulowane na wiele sposobów, co pokazuje poniższy fragment z drzewa menu typu PSD-4.

Niezależnie regulowane wyjścia przełączające

W przypadku obu opcji ustawień, elektroniczne przełączniki ciśnienia mogą być parametryzowane poza punktami przełączania. Na przykład, w PSD-4 dwa wyjścia przełączające mogą być ustawione niezależnie od siebie: jako normalnie zamknięte lub normalnie otwarte, z histerezą lub funkcją okna, jak również z czasem opóźnienia przełączenia i powrotu.

Użytkownik może dowolnie skonfigurować sygnały wyjściowe (PNP/NPN, 4 … 20 mA/ 0 … 10 V),oraz dokonać zamiany jednostek pomiarowych, np. z bar na psi.

Ostrzeżenia i komunikaty o błędach

Dodatkowo użytkownik ma możliwość wyboru, co ma być pokazywane na wyświetlaczu: aktualne ciśnienie czy wartości przełączania. W przypadku PSD-4 możliwe jest również wyświetlanie ostrzeżeń i komunikatów o błędach. Aby zapewnić czytelność wszystkich informacji w niemal każdej sytuacji montażowej, wyświetlacz tego typu urządzenia może być obracany elektronicznie.

Wparcie dla użytkowników

PSD-4 oferuje również funkcje nastawcze wspomagające pracę operatorów maszyn. Obejmuje to oznaczenie punktu pomiarowego w urządzeniu za pomocą TAG. W ten sposób punkt pomiarowy jest jednoznacznie przyporządkowany. Ponadto urządzenie można zablokować za pomocą kodu PIN, aby uniemożliwić regulację przez osoby nieupoważnione.

Ustawienia fabryczne ciekawe dla dużych ilości

Jeśli chcesz zaoszczędzić sobie wysiłku programowania, zamów elektroniczne presostaty z ustawieniami fabrycznymi zgodnie z konkretnymi wymaganiami. Ta alternatywa jest szczególnie interesująca w przypadku dużych ilości. Urządzenia są automatycznie parametryzowane. Klient musi je tylko połączyć. W ten sposób unika się potencjalnych błędów w ustawieniu.

Uwaga
Więcej informacji na temat modelu PSD-4 dostępnych jest na stronie internetowej WIKA. W przypadku pytań prosimy o kontakt z naszymi działem obsługi klientów.  

Przeczytaj również nasze inne artykuły

Schemat podłączeń wyjść tranzystorów PNP i NPN dla elektronicznych przełączników ciśnienia
Co to jest elektroniczny przełącznik ciśnienia?
Mechaniczny przełącznik ciśnienia: jak ustawić punkt przełączający?
Przegląd: jak działa IO-Link?

Zapoznaj się z naszym filmem na temat IO-Link:Pozostaw wiadomość
Informujemy, że administratorem Twoich danych osobowych (w skrócie ADO) jest WIKA Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą we Włocławku (kontakt: Włocławek (87-800) ul. Łęgska 29/35 lub mailowo info@wikapolska.pl). Więcej