ISO 19443 odnosi się do cywilnych projektów jądrowych

Znaczącym rynkiem jest cywilne wykorzystanie energii jądrowej. Aby lepiej pozycjonować się globalnie jako partner rozwiązań w tym segmencie, firma WIKA zleciła więc certyfikację zgodnie z nową normą zarządzania jakością, ISO 19443:2018, dla cywilnych projektów jądrowych – jako pierwsza firma w Niemczech i czwarta na świecie!

WIKA dostarcza do tego sektora przyrządy i rozwiązania dostosowane do potrzeb klienta w zakresie pomiarów ciśnienia, temperatury i poziomu. Z tego względu TÜV SÜD certyfikował jednocześnie, w procedurze matrycowej, trzy zaangażowane lokalizacje produkcyjne – WIKA Klingenberg, KSR Kuebler i WIKA Polska SGF.

Wysiłek w przypadku ISO 19443 większy niż przy KTA 1401

Podczas fazy przygotowawczej projektu ISO 19443, firma WIKA mogła skorzystać ze wcześniejszych procedur związanych z zamówieniami w sektorze cywilnych zastosowań jądrowych, które były oparte na warunkach dotyczących certyfikacji KTA 1401, choć dotyczą one przede wszystkim niemieckiego sektora produkcji energii jądrowej. W porównaniu z KTA 1401, znacznie większe są zasoby wymagane dla ISO 19443. Przede wszystkim dotyczy to wymogów bezpieczeństwa, klasyfikacji produktów i komponentów oraz odpowiednich szkoleń dla pracowników zaangażowanych w te procesy.

Certyfikacja przy pierwszym podejściu

Po aktywnym projekcie trwającym zaledwie sześć miesięcy – obejmującym m.in. zewnętrzne szkolenie w zakresie nowej normy – w trzech lokalizacjach rozpoczęły się audyty certyfikacyjne. Opisane drobiazgowe przygotowania okazały się bardzo opłacalne. Podczas trzytygodniowego okresu kontroli zespół audytorów TÜV SÜD z Francji stwierdził, że wszystkie wymagane środki zostały wdrożone bez krytycznych odstępstw. Firma WIKA otrzymała więc certyfikat już za pierwszym podejściem!

Dobra pozycja w międzynarodowym biznesie projektowym

Dzięki tej certyfikacji, WIKA zajęła dobrą pozycję w pozyskiwaniu międzynarodowych projektów związanych z cywilnym wykorzystaniem energii jądrowej. To prawie eliminuje konieczność przeprowadzania audytów u klienta w celu zakwalifikowania naszej firmy jako dostawcy. Ponadto grupa przedsiębiorstw posiada obecnie szerszy zakres wiedzy specjalistycznej, co stanowi klucz do posiadania bezpiecznych i solidnych procesów teraz i w przyszłości.

WIKA certified in accordance with ISO 19443 for civil nuclear projects

TÜV SÜD przyznał firmie WIKA certyfikat zgodny z normą ISO 19443. Zdjęcie zostało wykonane po wręczeniu certyfikatu.


Uwaga

Na stronie internetowej WIKA znajdą Państwo przegląd rozwiązań pomiarowych w zakresie wytwarzania energii. Ponadto dostępna jest do pobrania broszura „Energetyka jądrowa”. Jeżeli mają Państwo pytania, nasi specjaliści chętnie służą radą. 

Polecamy też nasze artykuły
Manometry wysokociśnieniowe: Nowa norma, DIN 16001, zapewnia bezpieczeństwo
Norma dla manometrów ciśnienia bezwzględnego: DIN 16002
Dzięki międzynarodowej aprobacie IECEx przyrządy i czujniki ciśnienia w wykonaniu Ex znajdują zastosowanie na całym świecie


Pozostaw wiadomość
Informujemy, że administratorem Twoich danych osobowych (w skrócie ADO) jest WIKA Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą we Włocławku (kontakt: Włocławek (87-800) ul. Łęgska 29/35 lub mailowo info@wikapolska.pl). Więcej