Mechaniczne przyrządy do pomiaru ciśnienia z wbudowanymi stykami alarmowymi ofertują dwie różne funkcje w ramach jednego urządzenia. Pomiar ciśnienia przy użyciu manometru kontaktowego odbywa się bez konieczności podłączania zewnętrznego i dzięki czemu zawsze zapewniony jest widoczny odczyt wartości ciśnienia. Jednocześnie, styk alarmowy może zamykać i otwierać określony obwód w zależności od pozycji wskazówki przyrządu, co zapewnia funkcjonalność kontrolną i regulacyjną. Dostępne są różne rodzaje styków przełączających, w zależności od warunków roboczych. WIKA stosuje cztery modele: magnetyczne urządzenie kontaktowe, styki kontaktronowe, indukcyjne urządzenia kontaktowe i elektroniczne urządzenia kontaktowe.
Magnetyczne urządzenie kontaktowe
Mechaniczne magnetyczne urządzenie kontaktowe są stykami uniwersalnymi, nadającymi się do praktycznie wszystkich warunków roboczych. Ich działanie jest następujące: ramię styku jest sterowane przez wskazówkę przyrządu pomiarowego. Po sięgnięciu punktu nastawy, ramię styku jest przyciągane przez magnes stały i przeskakuje do ramienia nośnego. Magnes stały powoduje również zwiększenie siły nacisku i chroni styki przed skutkami łuku elektrycznego podczas przełączania. Magnetyczne urządzenia kontaktowe są urządzeniami pasywnymi, bezpotencjałowymi stykami alarmowymi, niewymagającymi zasilania do pracy. Nie nadają się do zastosowań w obszarach zagrożonych wybuchem, jak również ( ze względu na dokładność przełączania) do zastosowań z niskim obciążeniem elektrycznymi ( np. PLC). W przypadku przyrządów pomiarowych wypełnionych cieczą zalecamy stosowanie przekaźnika zabezpieczającego , aby zapewnić odpowiednie obciążenie.
Styki kontaktronowe
Styki kontaktronowe służą do przełączania przy dużych wartościach mocy ( do 60 W), a także przy bardzo niskich wartościach prądu i napięcia ( np. zastosowania PLC). Bistabilny styk alarmowy może być ustawiony jako normalnie zamknięty, normalnie otwarty lub zamiana. Końcówki styku pokryte są specjalną powłoką i zatopione w szklanej bańce w atmosferze gazu obojętnego, co chroni je przed korozją. Styki uruchamiane są przez magnes w wskazówce przyrządu pomiarowego, bezstykowo i bez konieczności doprowadzenia zasilanie elektrycznego. Styk nie ulega zużyciu i charakteryzuję się bardzo długim czasem użytkowania do 106 cykli przełączania. W przypadku zastosowań z obciążeniami pojemnościowymi lub indukcyjnymi konieczne jest zastosowanie obwodu zabezpieczającego ze względu na występujące skoki prądu i napięcia.
Indukcyjne urządzenia kontaktowe
Indukcyjne urządzenia kontaktowe to aktywne styki alarmowe przeznaczone do zastosowań w obszarach niebezpiecznych ( strefy 1 i 2). Musza być stosowane w połączeniu z jednostkami kontrolnymi. Ten typ styków jest szczególnie przydatny do procesów wymagających niezawodnej sygnalizacji przy wysokiej częstotliwości przełączania. Indukcyjne urządzenia kontaktowe również nie podlegają zużyciu. Kluczowymi elementami są: głowica sterująca podłączona do wskazówki, układy elektroniczne całkowicie zalane masą uszczelniającą, a także konstrukcja mechaniczna ze znacznikiem przemieszczanym przez wskazówkę przyrządu pomiarowego. Gdy znacznik wejdzie w szczelinę głowicy sterującej, zwiększa wewnętrzne pole elektryczne. Spowodowana tym zmiana prądu działa jako sygnał wejściowy wzmacniacza przełączającego jednostki sterującej.
Elektroniczne urządzenia kontaktowe
Elektroniczne urządzenia kontaktowe umożliwiają bezpośrednie przełączanie przy niskich wartościach napięcia i prądu i z tego względu są szczególnie przydatne do sterowania PLC i podobnych zastosowań. Styk taki składa się z indukcyjnego urządzenia wbudowanym wzmacniaczem przełączającym ( tranzystor PNP/NPN), jednostka sterująca nie jest więc konieczna. Podobnie, jak w przypadku indukcyjnego urządzenia kontaktowego, przełączanie w tym przypadku odbywa się poprzez interakcję głowicy sterującej oraz przemieszczającego się znacznika wskazówki. Elektroniczne urządzenie kontaktowe charakteryzuje się brakiem zużycia i długim okresem użytkowania. Nie nadaje się one jednak do zastosowań w obszarach niebezpiecznych.
Uwaga
Więcej informacji na temat styków alarmowych WIKA dostępnych jest w karcie katalogowej ( PDF) lub w folderze ” Mechatroniczne urządzenia do pomiaru ciśnienia” (PDF).