Jeśli chodzi o połączenie elektryczne czujnika ciśnienia z ochroną przeciwwybuchową, wiodący typ ochrony przed zapłonem ma kluczowe znaczenie. Co ciekawe, rozwiązanie o najbardziej restrykcyjnych wymaganiach nie zawsze będzie właściwe. Widać to na przykładzie przetworników ciśnienia UHP serii WU firmy WIKA. Zaprojektowano je do stosowania w produkcji półprzewodników.
Ochrona przeciwwybuchowa jest w tym kontekście nieodzownym środkiem bezpieczeństwa. Wynika to z faktu, że podczas produkcji wykorzystywane są wysoce łatwopalne gazy, co przekłada się na ryzyko wytworzenia atmosfery wybuchowej.
Koncepcja ochrony przeciwwybuchowej
Przetworniki ciśnienia UHP (do zastosowań ultra czystych) dla tego typu procesów muszą być projektowane z uwzględnieniem aspektów bezpieczeństwa. Pomijając kompaktową konstrukcję i specyficzne przyłącza procesowe, modele WUC-1x i WU-2x charakteryzują się kompleksową koncepcją ochrony przeciwwybuchowej. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na oznakowaniu przyrządów:
- II 3G Ex ec ic IIC T6/T5/T4 Gc X
Skróty te należy rozumieć następująco:
II 3G: | Sprzęt grupy 2 (wszystkie obszary oprócz górnictwa), może być stosowany w strefie 2 (rzadkie i krótkotrwałe istnienie atmosfery wybuchowej). |
Ex ec ic: | Typ ochrony przed zapłonem „ec” (zwiększone bezpieczeństwo) i „ic” (samoistnie bezpieczne; strefa 2). „Ex ec” zastąpił typ ochrony przed zapłonem „Ex nA” (nieiskrzące) na początku roku 2022. Fakt ten nie wpływa na koncepcję ochrony przeciwwybuchowej omawianych przez nas przyrządów. |
IIC: | Grupa wybuchowości (tutaj: gazy, energia zapłonu rezystancyjnego 40 µJ, odpowiednie dla wodoru/acetylenu). |
T6/T5/T4: | Klasy temperaturowe. Najbardziej rygorystyczną z nich jest T6 – maksymalna dopuszczalna temperatura powierzchniowa w środowisku Ex wynosi < 85 °C (maksymalna temperatura powierzchni modeli WUC-1x i WU-2x: 40 °C). |
Gc: | „Poziom zabezpieczenia urządzenia” (EPL) dla strefy 2 zgodnie z IEC 60079-0 |
X: | Specyficzne wymagania wymienione w instrukcji obsługi (mogą dotyczyć np. doboru złączki). |
“ec” to wiodący typ ochrony przed zapłonem
Warto wspomnieć, że to oznakowanie zawiera dwa typy ochrony przed zapłonem, jednak tylko jeden z nich jest istotny z punktu widzenia połączeń elektrycznych: wiodący typ ochrony przed zapłonem. W przypadku przetworników ciśnienia serii WU jest to wspomniany wcześniej Ex ec (Ex nA przed rokiem 2022), nie zaś bardziej restrykcyjny Ex ic. Widać to także po wartościach przyłączeniowych w karcie katalogowej i instrukcji obsługi. W tym miejscu należy kierować się wyłącznie maksymalną wartością napięcia zasilania UN = 30 V, którą wymieniono także w certyfikacie IECEx.
Co oznacza klasyfikacja „Ex ic”? Odnosi się ona wyłącznie do potencjometru przetwornika. Element rezystancyjny posiada samoistnie bezpieczny obwód, wobec czego można go wykorzystać do regulacji odchylenia punktu zerowego podczas pracy. Ogólnie rzecz biorąc, modele serii WU nie wymagają samoistnie bezpiecznego obwodu, nie mogą jednak być odłączone od obwodu podczas pracy lub gdy zaistnieje atmosfera wybuchowa.
Uwaga
Więcej informacji na temat przetworników ciśnienia UHP WUC-1x i WU-2x można znaleźć na stronie internetowej firmy WIKA. Jeżeli mają Państwo pytania, prosimy o zwrócenie się do osoby kontaktowej.
Przeczytaj też nasz artykuł
Ochrona przeciwwybuchowa Ex – różnica miedzy modelem dla strefy, a modelem dla kategorii