Czujniki ciśnienia systemu magistrali CAN (CANopen® i J1939) do zastosowania w hydraulice ruchomej są teraz wyposażone we wbudowane złącze Y – wytrzymałe złącze elektryczne mogące wytrzymać pracę w nieprzyjaznym środowisku, w którym użytkowane są ciężarówki, żurawie, koparki czy sprzęt rolniczy.
Głównym problemem projektantów i operatorów typowych pojazdów wielkogabarytowych i maszyn związanym z czujnikami ciśnienia w zastosowaniach hydrauliki ruchomej jest ich wytrzymałość i odporność na zabrudzenia, wilgotność oraz trudne warunki środowiskowe. Podczas stosowania analogowych sygnałów wyjściowych takich jak 0 … 5 V lub 4 … 20 mA, wnikanie wilgoci spowodowane często przez słabo uszczelnione złącza elektryczne może prowadzić do błędnych odczytów, dryfu czujnika lub innych zakłóceń mających bezpośredni wpływ na wartość pomiaru.
Przy doborze czujników ciśnienia z magistralą CAN BUS z cyfrową transmisją danych powyższy wpływ zostaje wyeliminowany a dokładność każdego odczytu czujnika jest zapewniona dzięki solidnemu i bezpiecznemu protokołowi cyfrowej transmisji danych. Jednakże łatwo przeoczyć fakt, że nawet przy transmisji cyfrowej złącza elektryczne muszą pracować w trudnych warunkach sprzętu ruchomego, cały czas będąc narażone na drgania, uderzenia, zmiany temperatury, błoto, brud i niedbałą obsługę.
Problem: cała komunikacja może ulec awarii – a w typowej liniowej topologii systemu magistrali CAN, cała linia łącza może całkowicie się zepsuć – jeżeli zawiedzie tylko jedno złącze, powodując zatrzymanie całego zestawu kontrolno-pomiarowego!
Rysunek 1: Jedno uszkodzone złącze w typowej liniowej topologii magistrali CAN może, w najlepszym przypadku, doprowadzić do awarii jednego urządzenia, ale w najgorszym przypadku może spowodować, że cały system nie będzie działał.
Tradycyjne złącze Y jest nie tylko drogie, lecz także nie zapewnia odpowiedniej mechanicznej stabilności gwarantującej przeżycie w ciężkim świecie ruchomej hydrauliki. Bezpośrednie umieszczenie złącza w obudowie przetwornika zapewnia nadzwyczajną niezawodność, co umożliwia stosowanie kabli ze standardowym złączem M-12, a ponadto jest to rozwiązanie oszczędne.
Rysunek 2: Oczywiście, w warunkach laboratoryjnych tradycyjne złącze Y może działać prawidłowo, lecz nie sprawdza się w ciężkich warunkach, w jakich pracuje ruchoma hydraulika w rzeczywistości.
Firma WIKA oferuje czujnik ciśnienia model MHC-1 z wbudowanym złączem Y i sygnałami wyjściowymi CANopen® i J1939.
Prosimy o wykorzystanie formularza kontaktowego, jeżeli mają Państwo pytania.