Sprężarki powietrza czujniki ciśnienia

Pomiar ciśnienia jest nieodłączną częścią procesu monitorowania pozwalającą na ciągłą kontrolę sprawności działania sprężarki powietrza.

Wzrastające koszty energii oznaczają, że każde urządzenie w fabryce musi zawsze działać z optymalna wydajnością, w przypadku sprężarek oznacza to zmniejszanie lub zwiększanie obciążenia sprężarki tak, by spełniało wymagania odnośnie dostawy sprężonego powietrza do linii fabrycznych.

W tym celu coraz powszechniej stosowane są systemy „zarządzania powietrzem” monitorujące wskaźniki wydajności oraz różne stopnie dla różnych sprężarek powietrza podłączonych do sieci zasilania sprężonym powietrzem – dzięki czemu sprężarki działają na prawidłowym poziomie zasilania w ściśle określonym czasie.

By wykonać efektywnie to zadanie konieczne są czujniki ciśnienia do monitorowania ciśnienia wyjściowego w każdym etapie sprężania, co niesie za sobą wiele problemów:

  1. Sprężarki powietrza są podatne na wysoki poziom drgań, co oznacza, że czujnik ciśnienia zamontowany bezpośrednio na obudowie sprężarki podlega podobnie wysokiemu poziomowi drgań. Prowadzi to do usterek wielu czujników ciśnienia montowanych w ten sposób, chyba, że zostały zaprojektowane z uwzględnieniem środowiska roboczego.
  2. Innym dużym problemem, z którym się spotykamy w przypadku czujników montowanych na sprężarkach powietrza, jest podwyższona temperatura otoczenia – części ruchome sprężarki, przy bardzo niewielkiej ilości wolnego miejsca, powodują wzrost temperatury wewnątrz obudowy co może skutkować błędem temperatury na wyjściu czujnika ciśnienia i prowadzić do niedokładnego obliczania mocy.

Jednym z rozwiązań stosowanych przez konstruktorów w celu obejścia wspomnianych problemów jest zdalne montowanie czujników ciśnienia (i innych podobnych przyrządów) na panelu bocznym obok głównej obudowy sprężarki – zmniejsza to narażenie na działanie drgań i wysokiej temperatury otoczenia jak również chroni czujniki ciśnienia przed szkodliwym wpływem tych warunków.

Przydatnym narzędziem podczas projektowania rozwiązań jest zastosowanie kompaktowego czujnika ciśnienia z podwójnie gwintowanym podłączeniem ciśnieniowym (zewnętrzny gwint do przymocowania czujnika do panelu bocznego a wewnętrzny gwint to podłączenia węża powietrza). Do sprężarek powietrza oferowany jest przez firmę WIKA właśnie taki czujnik, C-2. Dokładnie można sprawdzić na naszej stronie internetowej: C-2Pozostaw wiadomość
Informujemy, że administratorem Twoich danych osobowych (w skrócie ADO) jest WIKA Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą we Włocławku (kontakt: Włocławek (87-800) ul. Łęgska 29/35 lub mailowo info@wikapolska.pl). Więcej