Monitorowanie ciśnienia pod wysokim ciśnieniem: systemy Visbreaking są częścią rafinerii ropy naftowej.

Monitorowanie ciśnienia w wysokiej temperaturze to pomiar stanowiący nie lada wyzwanie. Wymaga to specjalnie zaprojektowanego uszczelnienia membranowego. Firma WIKA oferuje takie urządzenie w swoim portfolio w postaci modelu 990.45, dlatego została wybrana przez operatora rafinerii ropy naftowej. Operator poszukiwał rozwiązania do pomiaru ciśnienia na potrzeby budowy nowej instalacji visbreakingu.

Visbreaking to proces krakingu termicznego. Zmniejsza on lepkość pozostałości ropy naftowej, a tym samym zwiększa wydajność bardziej wartościowych destylatów średnich. Odpowiednie instalacje w rafineriach podgrzewają ciężkie pozostałości z przetwarzania ropy naftowej do około 450 °C pod ciśnieniem. Osiągnięcie pożądanego stopnia konwersji zależy od precyzyjnej kontroli zarówno temperatury roboczej, jak i ciśnienia.

Monitorowanie ciśnienia w wysokiej temperaturze wymaga systemu pomiarowego z kapilarą

The model 990.45 diaphragm seal from WIKA is designed for temperatures up to 450 °C.

Separator membranowy model 990.45 firmy WIKA jest odpowiedni do podłączania manometrów i przetworników procesowych do procesów wysokotemperaturowych.

Proces wymaga ciągłego monitorowania ciśnienia w wysokiej temperaturze. Konwencjonalne przyrządy pomiarowe nie nadają się do stosowania w temperaturach do 450°C. Dlatego połączenie z procesem musi być wykonane przy użyciu specjalnego separatora membranowego, takiego jak model 990.45 firmy WIKA. Jego wewnętrzna membrana i inne zwilżane części są wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej.

Ze względu na wysokie temperatury, separator membranowy i przyrząd pomiarowy są zwykle połączone za pomocą elastycznej kapilary. Wydłużenie odległości między przyłączem procesowym a przyrządem pomiarowym jest niezbędne do zapewnienia czytelności. Płyn wypełniający system do przenoszenia ciśnienia to odpowiedni wysokotemperaturowy olej silikonowy.

Separator membranowy nie tylko chroni podłączony przyrząd pomiarowy przed efektami termicznymi, ale także przed wszelkimi osadami i zanieczyszczeniami związanymi z procesem. Dlatego też klient zdecydował się na wersję ze zintegrowanym otworem płuczącym. Oszczędza to czas podczas czyszczenia separatora membranowego po zamontowaniu systemu pomiarowego.

System separatora membranowego ze zintegrowanym manometrem i przystosowaniem do „Ex h”

Do oprzyrządowania 28 miejsc pomiarowych do monitorowania ciśnienia w wysokiej temperaturze, operator rafinerii zdecydował się na manometr WIKA model 233.50 o rozmiarze nominalnym 160. Ma on obudowę wypełnioną cieczą, dzięki czemu jest odporny na wibracje i dynamiczne obciążenia ciśnieniowe. Po zmontowaniu z separatorem membranowym model 990.45, operator posiada system pomiarowy o klasie dokładności 1.0. Ponadto spełnia on wymagania ochrony przed zapłonem typu „Ex h” w kategoriach sprzętu 2G i 2D.

Uwaga
Więcej informacji na temat wysokotemperaturowego separatora membranowego model 990.45 i manometru model 233.50 można znaleźć na stronie internetowej WIKA (dostępne również w sklepie internetowym WIKA). Dzięki separatorowi membranowemu do procesu można podłączyć zarówno manometr, jak i przetwornik procesowy. Na stronie internetowej można również znaleźć przegląd innych rozwiązań pomiarowych dla przemysłu naftowego i gazowego. W razie jakichkolwiek pytań, osoba kontaktowa chętnie udzieli Ci pomocy.

Polecamy również nasze artykuły
Długotrwała dokładność systemów separatorów membranowych do procesów próżniowych
System separatorów membranowych z monitorowaniem membrany – także w wersji cyfrowej
Separatory membranowe do stabilnego pomiaru przepływu na pełnym morzu
Pierścienie płuczące w systemach separatorów membranowych mają kilka zaletPozostaw wiadomość
Informujemy, że administratorem Twoich danych osobowych (w skrócie ADO) jest WIKA Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą we Włocławku (kontakt: Włocławek (87-800) ul. Łęgska 29/35 lub mailowo info@wikapolska.pl). Więcej