Kalibracja ultra wysokich ciśnień

Kalibracja ultra-wysokiego ciśnienia to nie lada wyzwanie. Maksymalne ciśnienie, przy którym można zastosować konwencjonalne przyrządy testowe, wynosi 1000 barów. Tymczasem w wielu zastosowaniach, np. w przemyśle motoryzacyjnym czujniki pracują z ciśnieniem o wartości kilkukrotnie wyższej. Jeśli ma być przeprowadzana kalibracja tego rodzaju przyrządów w obrębie całego zakresu pomiarowego, polecamy Wam rozwiązanie firmy WIKA: przenośny kalibrator procesowy model CPH7000 w połączeniu z czujnikiem wzorcowym model CPT7000 dla ciśnień do 10000 barów.

Wspomniana kombinacja została wybrana przez pewną firmę w branży motoryzacyjnej zajmującą się projektowaniem i produkcją silników wysokoprężnych z pompami wtryskowymi. Precyzyjna kontrola ciśnieniem wtrysku ma krytyczne znaczenie dla jednostki zasilającej. Wspomniane firma przeprowadza więc zaawansowaną analizę procesu spalania na stanowiskach testowych silników. Zintegrowane przetworniki ciśnienia, w tym model HP-2 firmy WIKA, muszą precyzyjnie odmierzać ciśnienie wtrysku: 3000 barów, 5000 barów i 7000 barów.

Kompleksowe rozwiązanie z pompą hydrauliczną i oprogramowaniem

Zestaw do kalibracji wysokociśnieniowej do 10000 barów: kalibrator procesowy model CPH7000 i zewnętrzny czujnik wzorcowy model CPT7000.

Aby utrzymać jakość pomiaru, trzeba regularnie sprawdzać czujniki ciśnienia. W tym celu firma WIKA stworzyła kompleksowe rozwiązanie kalibracji przyrządów pomiarowych wysokiego ciśnienia. Oprócz kalibratora i czujnika wzorcowego, do zestawu należy pompa hydrauliczna model CPP7000-X, która wytwarza potrzebne ciśnienie testowe. Całość jest wyposażona w oprogramowanie WIKA-CAL do odczytywania i przetwarzania danych. W efekcie wspomniana firma może wydawać certyfikaty kalibracyjne.

Ogniwo pomiarowe w stożkowym gnieździe ciśnieniowym

Klient zintegrował zestaw do kalibracji czujników wysokiego ciśnienia we własnym laboratorium kalibracyjnym. Do kalibracji przyrządów pomiarowych, np. czujników stanowiska testowania silników, wzorzec ma specjalną budowę: Odporne na złamanie ogniwo cienkowarstwowe modelu CPT7000 nie jest spawane. Zamiast tego jest bezpiecznie osadzone w stożkowym gnieździe ciśnieniowym. W efekcie element ciśnieniowy jest niewrażliwy na dynamiczne profile ciśnieniowe.

Wzorzec najwyższego ciśnienia może być stosowany wyłącznie w połączeniu z przenośnym kalibratorem model CPH7000. Tym sposobem firma zyskała możliwość przeprowadzania testów na swoim własnym terenie. Zachowanie czujników można testować bezpośrednio na stanowisku testowania silników, nie tylko w laboratorium

Szczegółowe mapowanie wszystkich sekwencji testowych

Model CPH7000 oferuje też inne możliwości. To przyrząd wielofunkcyjny, wyposażony w moduł elektryczny i pompę ręczną, który dostępny jest także z aprobatą ATEX. Oprócz kalibracji przyrządów do pomiaru ciśnienia można go wykorzystać do zadań testowych do pomiaru temperatury, natężenia i napięcia prądu. Każda sekwencja testowa jest szczegółowo wyświetlona na potężnym rejestratorze danych. Wyświetlanie rejestrowanych procesów w czasie rzeczywistym jako ciągu numerycznego lub wykresu pozwala na natychmiastowe zidentyfikowanie nieprawidłowości.

Uwaga
Więcej informacji na temat przenośnego kalibratora ciśnienia CPH7000 i czujnika referencyjnego CPT7000 do najwyższych ciśnień można znaleźć na stronie WIKA. Znajdziesz tam również informacje o precyzyjnym manometrze cyfrowym CPG1500, który może mierzyć ciśnienie do 10 000 barów. W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu z nami, z chęcią doradzimy.

Przeczytaj także artykuł
Kalibracja z użyciem urządzeń przenośnych w strefach niebezpiecznych

Możesz również dowiedzieć się więcej na temat technologii kalibracji z poniższego filmu:Pozostaw wiadomość
Informujemy, że administratorem Twoich danych osobowych (w skrócie ADO) jest WIKA Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą we Włocławku (kontakt: Włocławek (87-800) ul. Łęgska 29/35 lub mailowo info@wikapolska.pl). Więcej