Pomiar przepływu dla eksploatacji gazu

W eksploatacji pól gazonośnych na pustyniach Arabii Saudyjskiej firma Saudi Aramco polega na rurkach Venturiego firmy Euromisure.

 Większość wydobywanego gazu pochodzi z ogromnych pokładów w Khuff na pustyniach Arabii Saudyjskiej. Tzw. „Khuff” to formacje skalne zawierające ogromne ilości gazu i węglowodorów; uważa się że będą one jednym z głównych źródeł energii w przyszłości, a obecnie stanowią główne źródło energii dla Królestwa Arabii Saudyjskiej.

Jednym z przełomowych projektów w Saudi Aramco, które pomogły jej w osiągnięciu celów, jest standaryzacja podzespołów wykorzystywanych w agregatach do eksploatacji odwiertów. Standardowo składają się one z głowicy, panelu sterowania głowicy, modułu wtrysku chemicznego, programowalnego sterownika logicznego oraz linii przepływu, w której gaz jest transportowany. Spośród sprzętu firmy WIKA używanego w tym agregacie, skalibrowana rurka Venturiego w połączeniu z różnicowym przetwornikiem ciśnienia odgrywa kluczową rolę w pomiarze przepływu gazu przez rurociąg z odwiertu do centrum odbioru.

Ponad 500 odwiertów wyposażonych w rurki Venturiego

Techniczna doskonałość w projektowaniu oraz niezrównana jakość w produkcji niezawodnych rozwiązań inżynieryjnych sprawia, że Euromisure jest preferowanym dostawcą tego typu urządzeń dla Saudi Aramco. Ta preferencja oraz zaufanie potwierdzone zostało na początku kilka lat temu, kiedy firma Aramco złożyła swoje ostatnie zamówienie na 160 rurek Venturiego (całkowita wartość 1,5 mln Euro) od firmy Euromisure za pośrednictwem WIKA Benelux.

Po wyprodukowaniu i kontroli ostatniej partii rurek Venturiego dla potrzeb tego zamówienia, aż 44 tony austenitycznej stali nierdzewnej zostanie wysłanych do Arabii Saudyjskiej, gdzie zostaną włączone w instalacje na terenach pustynnych, zwiększając całkowitą liczbę odwiertów wyposażonych w rurki Venturiego firmy Euromisure do ponad 500 – póki co bez żadnych usterek.

Saudi Aramco…

…ma zamiar stać się globalnie wiodącym zintegrowanym przedsiębiorstwem energetycznym i chemicznym w 2020. Ta informacja oraz fakt, że firma Saudi Aramco osiągnęła roczną zdolność produkcyjną 3,4 miliardów baryłek ropy naftowej, 4 bilionów stóp sześciennych gazu oraz 456 milionów baryłek gazu płynnego wyraźnie pokazują, że Aramco jest niezwykle ważnym klientem dla grupy WIKA.

Rurka Venturiego…

… to przyrząd do pomiaru ciśnienia różnicowego nazwany od jego wynalazcy, włoskiego fizyka Giovanniego Battisty Venturiego (1746-1822). Składa się ze stopniowo zwężającej się dyszy, przez którą przepuszczane jest medium w rurze, oraz stopniowo rozszerzającej się sekcji dyfuzora. Sekcja dyfuzora pozwala medium na odzyskanie prawie całości swojego pierwotnego ciśnienia. Dzięki temu rurka Venturiego doskonale nadaje się do pomiaru prędkości przepływu w układach przy minimalnym spadku ciśnienia.

Więcej informacji na temat  naszych urządzeń do pomiaru przepływu dostępnych jest na stronie WIKA.Pozostaw wiadomość
Informujemy, że administratorem Twoich danych osobowych (w skrócie ADO) jest WIKA Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą we Włocławku (kontakt: Włocławek (87-800) ul. Łęgska 29/35 lub mailowo info@wikapolska.pl). Więcej