Natura i przemysł: Zakład SGF firmy WIKA Polska graniczy z obszarem Natura 2000 chronionym przez UE.

Natura i przemysł mogą żyć w harmonii. Fantastycznym przykładem jest tutaj zakład produkcyjny SGF firmy WIKA Polska. Znajduje się on w północnej części Włocławka i graniczy z obszarem Natura 2000. Jest to jeden z wielu cennych obszarów przyrodniczych chronionych w Unii Europejskiej.

Obecnie sieć Natura 2000 obejmuje około jednej piątej całego terytorium UE. Firma WIKA miała za zadanie zaplanować swoją dodatkową lokalizację w Polsce tak, aby co najmniej 25 procent jej powierzchni pozostało biologicznie aktywne. Koncepcja natury obok przemysłu okazała się sukcesem. W obrębie zakładu produkcyjnego poruszają się nawet jelenie.

Wyjątkowość kocanki piaskowej

Te duże zwierzęta nie są jednak tym, co jest wyjątkowe w sąsiednim rezerwacie przyrody. Ani gęsty las sosnowy, ani mały, czarujący staw. Jest to obecność rośliny znanej ze swoich niezwykłych właściwości, którą należy jednocześnie chronić: Helichrysum arenarium czyli zimokwiat wczesny.

Roślina o żółtych kwiatach z rodziny stokrotek występuje w Europie i Azji Północnej. Przy maksymalnym rozmiarze 30 centymetrów jest raczej niepozorna, ale silnie pachnąca. Ponadto kwiat ma właściwości lecznicze, które zostały potwierdzone przez współczesną medycynę. Helichrysum arenarium działa silnie rozkurczowo na mięśnie woreczka żółciowego i stymuluje wątrobę. Jest również pomocny przy dolegliwościach takich jak zapalenie dróg żółciowych, niestrawność czy kamica żółciowa. Najczęściej stosowany jest w postaci nalewek, globulek lub herbatek ziołowych.

Harmonia między naturą a przemysłem jest również korzystna dla pracowników

Pracownicy zlokalizowani w oddziale SGF są zachwyceni nie tylko obecnością tych wyjątkowych roślin. Cieszą się również spokojem, świeżym powietrzem i pięknymi widokami ich urokliwego otoczenia naturalnego.

Uwaga
Więcej informacji na temat naszego oddziału można znaleźć na stronie internetowej WIKA Polska. Nasze międzynarodowe lokalizacje można znaleźć na stronie internetowej WIKA. Znajduje się tam również przegląd działań i celów firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Polecamy również nasze artykuły
Zmniejszenie śladu węglowego w zrównoważony sposób
Ochrona klimatu: WIKA promuje e-mobilność i rower służbowy
WIKA Polska wspiera Bieg KujawiakaPozostaw wiadomość
Informujemy, że administratorem Twoich danych osobowych (w skrócie ADO) jest WIKA Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą we Włocławku (kontakt: Włocławek (87-800) ul. Łęgska 29/35 lub mailowo info@wikapolska.pl). Więcej