CCUS wymaga wysokich standardów od technologii pomiarowej.

Dekarbonizacja stanowi poważne wyzwanie dla przemysłu. „Wychwytywanie, wykorzystywanie i składowanie dwutlenku węgla” (CCUS) to metoda redukcji emisji CO2, które są szkodliwe dla klimatu. Oznacza to oddzielenie dwutlenku węgla od emisji i przetworzenie go w celu późniejszego wykorzystania lub składowania w miejscu trwałej utylizacji. Podejście to wymaga wysokich standardów w zakresie stosowanej technologii pomiarowej.

CO2 jest często i słusznie postrzegany zarówno jako dobrodziejstwo, jak i przekleństwo. Z jednej strony jest ważnym surowcem, wykorzystywanym na przykład w rolnictwie, w produkcji żywności lub jako chłodziwo. Z drugiej strony, dwutlenek węgla jako gaz cieplarniany jest główną przyczyną zmian klimatycznych.

Przejście na technologie niskoemisyjne lub wolne od CO2 jest trudne lub wręcz niemożliwe.

Duża część emisji CO2 jest powodowana przez kluczowe gałęzie przemysłu, takie jak energetyka, chemia/petrochemia, stal, aluminium, cement i celuloza/papier. Trudno powstrzymać zmiany klimatyczne bez znacznego ograniczenia tych zanieczyszczeń. Jednak w wielu branżach, zwłaszcza w przemyśle przetwórczym, przejście na technologie niskoemisyjne lub wolne od CO2 w ciągu najbliższych dziesięcioleci jest bardzo trudne lub w ogóle niemożliwe. W wielu procesach, nawet przy użyciu paliw kopalnych, można zredukować tylko część emisji zanieczyszczeń, ponieważ emisje CO2 i tak wynikają z procesu. Dotyczy to na przykład przemysłu stalowego i cementowego, ale także przetwarzania odpadów.

Najważniejsze jest oddzielanie węgla od spalin

W przypadku tych branż (tzw. „branż trudnych do wyeliminowania”) jedyną opcją dekarbonizacji jest „wychwytywanie dwutlenku węgla” – innymi słowy, wyodrębnianie CO2 z emisji. Można to osiągnąć głównie poprzez oddzielenie węgla od gazów spalinowych, zanim dotrze on do atmosfery, na przykład za pomocą procesów absorpcyjnych, kriogenicznych i membranowych. Alternatywą jest „bezpośrednie wychwytywanie powietrza”, czyli filtrowanie CO2 z atmosfery. Po procesie ekstrakcji, dwutlenek węgla jest wysoce oczyszczany. Następnie może być wykorzystywany m.in. do produkcji nawozów, włókien syntetycznych, napojów (kwas węglowy) i paliw syntetycznych. Dwutlenek węgla, który nie trafia do gospodarki o obiegu zamkniętym, jest wtłaczany do formacji geologicznych i tam trwale utylizowany.

Wyzwania metrologiczne związane z CCUS

Jako partner w dziedzinie rozwiązań, WIKA wspiera firmy w „wychwytywaniu dwutlenku węgla” poprzez dostarczanie określonego portfolio produktów i usług. CCUS stawia szereg wyzwań metrologicznych, np.: z racji, że fazy agregacji CO2 znajdują się podczas procesu blisko siebie, interakcja ciśnienia, temperatury i przepływu musi być precyzyjnie kontrolowana. WIKA oferuje odpowiednią technologię czujników dla każdego etapu procesu CCUS, od procesu ekstrakcji, kolejno poprzez obsługę wysoko oczyszczonego CO2, aż po jego transport.

Uwaga
Na stronie internetowej WIKA można znaleźć przegląd innych rozwiązań pomiarowych dla przemysłu materiałów podstawowych, a także innych sektorów przemysłu przetwórczego. W kontekście dekarbonizacji będziemy również informować o metodach metrologicznych, pozwalających uniknąć emisji niezorganizowanych. W razie jakichkolwiek pytań, osoba kontaktowa z przyjemnością służy pomocą.

Przeczytaj również nasze inne artykuły
System pomiaru ciśnienia zabezpieczający przed emisjami lotnymi metanu
Unikanie emisji lotnych poprzez zapobieganie
WIKA opracowuje czujnik ciśnienia do pojazdów z napędem wodorowym


Pozostaw wiadomość
Informujemy, że administratorem Twoich danych osobowych (w skrócie ADO) jest WIKA Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą we Włocławku (kontakt: Włocławek (87-800) ul. Łęgska 29/35 lub mailowo info@wikapolska.pl). Więcej