Styki przełączające w manometrach i termometrach mechanicznych znacznie rozszerzają funkcjonalność przyrządów pomiarowych. Umożliwiają one monitorowanie wartości granicznych wraz wskazywaniem ich na miejscu. Takie przyrządy ze stykami przełączającymi są zatem ważnym elementem oprzyrządowania procesowego w przemyśle przetwórczym. WIKA oferuje bardzo szeroki asortyment w tym segmencie produktów. Spełnia ona wymagania różnych gałęzi przemysłu, od chemicznego po farmaceutyczny i spożywczy, od sektora naftowego i gazowego po sektor materiałów podstawowych.
Oferta przyrządów ze stykami przełączającymi obejmuje wszystkie typy manometrów, a także termometry bimetaliczne i gazowe. W zależności od zadania, przyrządy mogą być wyposażone w maksymalnie cztery styki przełączające. W zależności od potrzeb mogą być one zaprojektowane jako styki zwykle zamknięte, zwykle otwarte lub przełączne. Do zastosowań o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa dostępne są warianty z oddzielnymi obwodami i/lub monitorowaniem przerwania kabla. Gniazdo kablowe o stopniu ochrony IP65 jest również odporne na trudne warunki otoczenia. Przyrządy mogą być również wyposażone w przekaźnik ochrony styków do długotrwałego przełączania większych obciążeń (> 1 A).
Cztery różne styki przełączające dla manometrów i termometrów
Wszystkie styki przełączające w manometrach i termometrach mechanicznych można regulować w całym zakresie skali za pomocą wskaźnika nastawy. Po osiągnięciu określonej wartości ciśnienia lub temperatury wyzwalają one alarm i/lub wyłączają lub włączają procesy. Dostępne są cztery różne styki przełączające, dostosowane do różnych zastosowań:
Magnetyczne styki zatrzaskowe mogą być stosowane niemal powszechnie ze względu na ich prostą funkcję. Magnes na wskaźniku nastawy przyciąga ramię styku przełącznika, gdy tylko wskaźnik wartości rzeczywistej przyrządu pomiarowego osiągnie wartość graniczną. Ramię stykowe otwiera lub zamyka obwód. Zasada ta minimalizuje ryzyko powstania łuku elektrycznego. Sygnał wyjściowy może nastąpić po lub przed ruchem wskazówki.
Styki kontaktronowe oferują dużą elastyczność. Przełączają zarówno wysokie, jak i niskie obciążenia, na przykład w systemie sterowania PLC. Styki kontaktronowe to magnetyczne styki wtopione w szkło. Są one wyzwalane bezdotykowo przez magnes na wskaźniku wartości rzeczywistej. Ten typ styków jest szczególnie odporny na wibracje ze względu na swoją konstrukcję i niewielką masę.
Styki indukcyjne są szczególnie odpowiednie do stosowania w niebezpiecznych obszarach. Nadają się również do zadań o wysokiej częstotliwości przełączania. Styki indukcyjne działają bezdotykowo i bez zużycia; wykorzystują one metalową łopatkę, która jest umieszczana w polu elektromagnetycznym. Wynikające z tego tłumienie pola działa jako sygnał wejściowy dla zewnętrznej jednostki sterującej, która wykonuje przełączanie.
Styki elektroniczne działają na tej samej zasadzie, co styki indukcyjne. Jednak w przeciwieństwie do tego typu styków, zawierają one elektronikę do bezpośredniego przełączania niskich napięć, na przykład w sterownikach PLC. Dlatego są one również określane jako „styki indukcyjne ze zintegrowanym wzmacniaczem przełączającym”. Dodatkowa jednostka sterująca nie jest zatem wymagana.
Uwaga
Na stronie internetowej WIKA można znaleźć więcej informacji na temat manometrów i termometrów ze stykami przełączającymi. Znajduje się tam również przegląd innych rozwiązań pomiarowych dla przemysłu przetwórczego. W razie jakichkolwiek pytań, osoba kontaktowa chętnie udzieli wsparcia.
Przeczytaj również nasze inne posty
Manometr ze stali nierdzewnej w wersji bezpiecznej: Przewodnik wyboru
Manometry i wodór: Jakie przyrządy są odpowiednie?
Kryteria wyboru termometrów mechanicznych (1): Czas reakcji
Więcej informacji na temat naszych styków przełączających do przyrządów pomiarowych można znaleźć w poniższym filmie
Dowiedz się więcej o różnicach między manometrami kontaktowymi a przełącznikami ciśnienia