Czujnik ciśnienia z funkcją diagnostyczną IO-Link

Czy przyrząd pomiarowy działa tak, jak powinien? W przypadku czujników ciśnienia ze zintegrowaną funkcją diagnostyczną i IO-Link, weryfikacja statusu to kwestia chwili. Wyjaśnimy to szczegółowo na przykładzie czujnika A-1200 firmy WIKA.

Czujnik A-1200 został zaprojektowany do zastosowań przemysłowych, zwłaszcza do pomiarów ciśnienia w inteligentnych maszynach. Wyposażony jest w IO-Link do dwukierunkowej wymiana danych. Za pośrednictwem tego kanału, informacje uzyskane przez funkcję diagnostyczną przyrządu są przekazywane do urządzenia nadrzędnego (master), które przetwarza je do poziomu sterowania.

Statusanzeige des A-1200

Dzięki czujnikowi ciśnienia A-1200 z funkcją diagnostyczną i IO-Link, użytkownik może w łatwy sposób uzyskać informacje o statusie przyrządu pomiarowego. Format wyświetlania zależy od urządzenia nadrzędnego.

Czytelny wyświetlacz

Status czujnika na tym przykładzie ma formę tabelaryczną. Wszelkie nieprawidłowości są wyraźnie widoczne na pierwszy rzut oka. Funkcja diagnostyczna umożliwia przegląd statusów na podstawie następujących parametrów:

  • Czujnik jest uszkodzony
  • Ciśnienie za wysokie
  • Za niskie ciśnienie
  • Temperatura za wysoka
  • Za niska temperatura

Sygnalizacja zmian w procesie

Jeśli funkcja diagnostyczna wykazuje za wysokie lub za niskie ciśnienie, oznacza to, że przyrząd pomiarowy pracuje poza swoją specyfikacją. A-1200 cechuje się wyjątkowo solidną konstrukcją, wobec czego wytrzymuje nadciśnienie nawet przez dłuższy okres czasu. Wysłanie komunikatu błędu przez IO-Link nie musi być jednoznaczne z uszkodzeniem czujnika. Jego funkcją jest raczej zwrócenie uwagi użytkownika na potencjalną zmianę w warunkach procesowych. Chodzi o zmianę, która w innym wypadku pozostałaby niezauważona aż do wystąpienia poważnej awarii czujnika.

Temperatura podzespołów elektronicznych czujnika

Dane dotyczące temperatury odnoszą się do pomiarów w podzespołach elektronicznych czujnika. Odchylenie od specyfikacji może być spowodowane np. wzrostem temperatury otoczenia. To z kolei może negatywnie wpływać na pomiar ciśnienia procesowego lub okres żywotności przyrządu. Innymi słowy, informacje te pełnią funkcję wczesnego ostrzegania przed poważnymi konsekwencjami dla procesu i czujnika.

Dodatkowe informacje

A-1200 rejestruje nie tylko opisy statusów, lecz także dodatkowe informacje odczytywane przez IO-Link. Między innymi wartości minimalne i maksymalne ciśnienia i temperatury zmierzone od pierwszego uruchomienia czujnika. Jeśli doszło do przeciążenia, użytkownik może sprawdzić, jak długo trwało. Przyrząd posiada też licznik godzin pracy i wyświetla zmierzoną temperaturę podzespołów elektronicznych. Zapisy prowadzone są w sposób ciągły. W razie konieczności zresetowania przyrządu wszystkie parametry są nadpisywane po ponownym uruchomieniu.

Uwagi
Więcej informacji o modelu A-1200 z funkcją diagnostyczną i IO-Link można znaleźć na stronie internetowej firmy WIKA. Jeżeli mają Państwo pytania, prosimy o zwrócenie się do osoby kontaktowej.

Polecamy nasz artykuł
Jak funkcjonuje IO-Link?

Dodatkowe informacji o czujniku ciśnieniowym A-1200 firmy WIKA można znaleźć w poniższym materiale video:Pozostaw wiadomość
Informujemy, że administratorem Twoich danych osobowych (w skrócie ADO) jest WIKA Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą we Włocławku (kontakt: Włocławek (87-800) ul. Łęgska 29/35 lub mailowo info@wikapolska.pl). Więcej