Ciśnienie względne
W przypadku ciśnienia względnego, manometr mierzy różnicę w odniesieniu do ciśnienia atmosferycznego, zwanego również ciśnieniem otoczenia. Ciśnienie to zmienia się w zależności od pogody i wysokości nad poziomem morza. Na poziomie morza wynosi średnio 1013.25 mbar. Ponieważ praktycznie wszystkie punkty w zakładzie produkcyjnym są generalnie wystawione na to samo ciśnienia powietrza, pomiar ciśnienia manometrycznego jest zazwyczaj wystarczający w zastosowaniach przemysłowych.
Ciśnienie absolutne
Ciśnienie absolutne odnosi się zawsze do ciśnienia zerowego, które uzyskuje się przy pełnej próżni. Dlatego manometry do pomiaru tego rodzaju ciśnienia powinno się zawsze wybierać, gdy najmniejsza zmiana ciśnienia atmosferycznego może mieć wpływ na proces. Typowe zastosowania ciśnienia atmosferycznego to oznaczenie prężności pary nad cieczą, monitorowanie ciśnień kondensacji, a także destylacji. Innymi przykładami zastosowań są pompy próżniowe i urządzenia do przemysłu spożywczego.
Ciśnienie różnicowe
W przypadku ciśnienia różnicowego, mówimy o rodzaju ciśnienia, które – jak sama nazwa sugeruje – określa różnicę między dwoma ciśnieniami. Dlatego manometry różnicowe posiadają dwa przyłącza procesowe. Są one wykorzystywane do monitorowania systemów filtrów i pomp. Z pomocą tego rodzaju ciśnienia można również określić poziom napełnienia w zamkniętym zbiorniku – wynika on z różnicy ciśnień między ciśnieniem całkowitym (kolumna cieczy + faza gazowa) a ciśnieniem fazy gazowej.
Uwaga
Więcej informacji na temat manometrów można znaleźć na stronie internetowej WIKA.