Wynalezienie pompy było wielkim przełomem dla ludzkości, który znacznie ułatwił zapewnienie wody pitnej. Dzisiaj, wraz z stale rosnącymi wymaganiami w zakresie stabilnych, dostaw wody nie narażonych na spadki ciśnienia, a także klasy energetycznej budynków, używa się pomp do podnoszenia ciśnienia. O tym, jakie te pompy spełniają funkcje, jak działają i do czego służą przełączniki ciśnienia, dowiesz się w niniejszym artykule.
Do czego używa się pomp do podnoszenia ciśnienia?
Tego rodzaju pompa podnosi niskie ciśnienie wody, poprawiając w ten sposób natężenie przepływu. Zapewnia dodatkową siłę tłoczącą i utrzymuje ciśnienie wody na odpowiednim poziomie. Pomp do podnoszenia ciśnienia używa się często w rurociągach, by zwiększyć ciśnienie i przetransportować ciecz do kolejnej pompy, a także do pompowania cieczy w budynkach mieszkalnych i dużych obiektach przemysłowych. Uzupełnienie systemu do podnoszenia ciśnienia stanowi naczynie rozszerzalnościowe. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju naczynia można dodatkowo zadbać o stabilizację ciśnienia i tym samym również o jego poprawę.
Na schemacie widać różne punkty pomiarowe w systemie do podnoszenia ciśnienia:
1 Ciśnienie wyjściowe – ciśnienie
2a Zabezpieczenie przed pracą na sucho – ciśnienie
2b Zabezpieczenie przed pracą na sucho – poziom napełnienia
3 Ciśnienie wyjściowe – ciśnienie
4 Moc pompy – ciśnienie różnicowe
Jak działają pompy do podnoszenia ciśnienia?
Pompy do podnoszenia ciśnienia wybiera się według wymogów danego zastosowania. Zamiast wybierać dużą pompę, warto zastanowić się na kilkoma pompami o mniejszej mocy. Pompy do podnoszenia ciśnienia wody wyposażone są w wirnik, który wprawia wodę w ruch. Woda wpływa przez otwór wlotowy, a wypływa przez otwór wylotowy. Wirniki napędzane są za pomocą silnika. Pompy różnią się sposobem, w jaki zasysają wodę i tłoczą ją na zewnątrz. W niektórych z nich zamontowany jest obracający się wirnik, w innych oscylująca membrana, a w jeszcze innych zupełnie inny system.
Do czego służą mechaniczne przełączniki ciśnienia w pompach podwyższających ciśnienie?
Mechaniczne przełączniki ciśnienia w pompach do podnoszenia ciśnienia służą do bezpośredniego sterowania funkcjami bezpieczeństwa i ich kontroli, aby na wypadek za niskiego ciśnienia wejściowego zapobiec pracy na sucho. Przykładowy przełącznik to np. przełącznik ciśnieniowy WIKA PSM-520.
Jak działają mechaniczne przełączniki ciśnienia?
Elementem ciśnieniowym przełącznika jest sprężynowy miech, który działa względem mechanizmu sprężynowego z regulowaną siłą sprężyny. Przy mechanizmie sprężynowym znajduje się ramię kontaktowe służące do uruchamiania przełącznika. Do uruchomienia przełącznika dochodzi wtedy, gdy siła ogniwa pomiarowego wynikająca z ciśnienia jest większa niż ustawiona siła sprężyny.
Uwagi
Więcej informacji o najróżniejszych rozwiązaniach pomiarowych, które oferujemy dla pomp i systemów, znajdą Państwo na stronie internetowej WIKA. W razie pytań prosimy o kontakt z doradcą klienta.
Proszę przeczytać również inne nasze artykuły
Mechaniczny przełącznik ciśnienia: jak ustawić punkt przełączający?
Mechaniczne przełączniki ciśnienia a elektroniczne przełączniki ciśnienia
Pozostałe artkuły dotyczące przełączników ciśnienia.