Przy przetwarzaniu osocza krwi, jako surowca do produkcji wielu różnych leków, obowiązują kompleksowe wymagania dotyczące monitorowania ciśnienia. W przypadku odpowiedniego oprzyrządowania producent farmaceutyczny szukał rozwiązania typu all-in-one (wszystko w jednym), które spełniałoby jego wymagania w zakresie dokładności, bezpieczeństwa i automatyzacji. Ostatecznie zdecydował się na model przetwornika procesowego UPT-2x firmy WIKA.
Frakcjonowanie osocza krwi wymaga bardzo dokładnego monitorowania ciśnienia
Firma produkuje różne pochodne osocza, w tym przeciwciała przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i tężcowi. Potrzebne białka uzyskuje się w wyniku frakcjonowania osocza krwi. Ich rozpuszczalność może być kontrolowana za pomocą różnych parametrów fizycznych i chemicznych. Oprócz stężenia etanolu, wartości pH i temperatury, obejmują one również, co najważniejsze, precyzyjne pomiary ciśnienia na każdym etapie procesu. Dlatego też, monitorowanie ciśnienia odgrywa tak ważną rolę w procesie przetwarzania osocza krwi.
Co więc oznacza to dla oprzyrządowania? Producent uprościł proces, wybierając jeden typ przyrządu jako podstawę: brak dywersyfikacji oznacza brak problemów z kompatybilnością. Lecz w wyniku tego wzrosły wymagania wobec samego przyrządu pomiarowego.
Elastyczna konfiguracja, wyświetlacz na miejscu i iskrobezpieczeństwo
Firma farmaceutyczna generalnie chciała mieć bardzo dokładny przetwornik procesowy z komunikacją HART® i wyświetlaczem, który będzie zapewniał łatwy odczyt w każdym miejscu montażu. Taki model zapewnia niezbędną elastyczność konfiguracji poszczególnych zakresów ciśnienia. Jednocześnie zapewnia lokalne monitorowanie detekcji ciśnienia. Ponadto, producent wymagał wersji iskrobezpiecznej do sekcji procesowej, w której wykorzystywany jest etanol.
WIKA była w stanie spełnić wszystkie wymagania specyfikacji, dzięki swojemu uniwersalnemu przetwornikowi procesowemu UPT-2x. Przyrząd wykonuje pomiary z dokładnością do 0,1 procenta zakresu. Obudowę można obracać o 330 stopni, a duży wyświetlacz można regulować w krokach co 90 stopni. Dzięki temu mierzona wartość jest dobrze widoczna pod różnymi kątami widzenia i z odległości do pięciu metrów.
Ciśnienia występujące w rzeczywistym procesie produkcyjnym rejestrowane są przez przetworniki model UPT-21 z membranami czołowymi. W celu dopasowania do wymaganego zastosowania, przyrządy zostały dostarczone z przyłączem procesowym TRI-CLAMP®.
Wykrywanie ciśnienia hydrostatycznego do obliczenia poziomu
Oprócz monitorowania ciśnienia podczas przetwarzania osocza krwi, należało spełnić jeszcze jedno zadanie pomiarowe: określenie ciśnienia hydrostatycznego w celu obliczenia poziomu w zbiornikach magazynowych. Na podaną metodę pomiaru nie ma wpływu medium. Klient stosuje w tym celu standardowy model UPT-20 w połączeniu z separatorem membranowym WIKA model 990.17 do zastosowań sanitarnych. W takich miejscach pomiarowych ważną rolę odgrywa również elastyczne pozycjonowanie obudowy i wyświetlacza: Układ pomiarowy zamontowany jest na dnie zbiorników.
Uwaga
Więcej szczegółów na temat przetwornika procesowego UPT-2x można znaleźć na stronie WIKA. Tam też można znaleźć więcej informacji o sektorze farmaceutycznym i biotechnologicznym . Czy są Państwo zainteresowani zakupem przetworników procesowych UPT-2x? Sklep internetowy firmy WIKA oferuje wybrane przyrządy w wersji standardowej. Dalsze rozwiązania w zakresie monitorowania ciśnienia w przemyśle farmaceutycznym można znaleźć w broszurze „Sterylne procesy technologiczne„. Jeżeli mają Państwo pytania, prosimy o zwrócenie się do osoby kontaktowej.
Polecamy również nasze artykuły
Uniwersalny przyrząd do monitorowania ciśnienia w przemyśle farmaceutycznym
System separatorów membranowych z monitorowaniem membrany – także w wersji cyfrowej
Manometry do procesów farmaceutycznych: „Pomiar na sucho” w wersji z membraną czołową
Systemy separatorów membranowych z przyłączem TRI-CLAMP® są kompatybilne z NovAseptic®
Więcej informacji na temat funkcji skalowania przetworników procesowych WIKA można znaleźć w poniższym materiale video: