Przykład globalnego zrównoważonego rozwoju: Szkolny ogród wzbogaca menu dla dzieci.

Jako firma działająca globalnie, WIKA dąży do zrównoważonego rozwoju na całym świecie. Wszystkie lokalizacje przyczyniają się do osiągnięcia tego celu na różnych poziomach. Ochrona środowiska, ochrona klimatu, wspieranie ludzi w firmie i poza nią oraz jednoczesne dążenie do realizacji celów korporacyjnych są prowadzone równocześnie. Wiele wdrożonych inicjatyw już teraz pozytywnie przyczynia się do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju WIKA. Ilustrują to poniższe przykłady:

Oszczędność energii w WIKA Włochy

Na drodze do osiągnięcia globalnego zrównoważonego rozwoju liczy się każdy krok, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się mały. Na przykład, wyposażając nasze zakłady produkcyjne we Włoszech w oświetlenie LED, udało nam się osiągnąć 55-procentową oszczędność zużycia energii. Podczas gdy zainstalowana moc znamionowa przed wymianą wynosiła 8400 watów, po wymianie wynosiła już tylko 3780 watów.

Wsparcie dzieci w wieku szkolnym WIKA RPA

Od 2013 roku WIKA South Africa angażuje się w pomoc dla nieformalnego osiedla Mangolongolo. Spółka zależna zainicjowała tam program żywieniowy. Pomaga również dzieciom w wieku szkolnym, kupując obuwie szkolne, tornistry, mundurki i artykuły papiernicze. W ramach społeczności utworzono również ośrodek opieki nad dziećmi w wieku od trzech do sześciu lat. Świadczenie pomocy obejmuje również innych mieszkańców osady.
Inną inicjatywą spółki zależnej było stworzenie ogrodu owocowo-warzywnego dla dzieci ze szkoły podstawowej Denver w Johannesburgu i centrum rozwoju wczesnodziecięcego w Kapsztadzie. Wiele dziewcząt i chłopców pochodzi z sąsiednich nieformalnych osiedli. Ogród pomaga wzbogacić ich codzienne menu, zapewnia comiesięczne paczki żywnościowe i generuje dodatkowy dochód (zdjęcie powyżej). Uzyskany dochód przeznaczany jest na przykład na materiały szkolne i mundurki dla dzieci.

Globalny zrównoważony rozwój dzięki projektowi oczyszczania ścieków w Indonezji

WIKA contributes to safe wastewater disposal for people in Indonesia.

Globalny zrównoważony rozwój oznacza również, że ludzie w Indonezji otrzymują bezpieczne odprowadzanie ścieków z pomocą WIKA.

WIKA MENAT, spółka zależna w Dubaju, pomaga usprawnić odprowadzanie ścieków w Indonezji. W tym wyspiarskim państwie wiele osób umiera z powodu skażonej wody, zwłaszcza dzieci. Dotyczy to również rodzin mieszkających w domach na palach, które są zmuszone do odprowadzania ścieków i odpadów stałych bezpośrednio do morza.

Organizacja pozarządowa „Safe Water Gardens (SWG)” opracowała nowy system bezpiecznego odprowadzania ścieków specjalnie dla tych osób, tzw. mokre SWG. Składają się one ze zbiornika na ścieki i systemu rur podłączonych do toalety i zlewu. Dużą zaletą jest to, że te SWG, podobnie jak inne, są także bezobsługowe.

Wsparcie finansowe ze strony WIKA MENAT umożliwiło instalację pierwszych dziesięciu takich systemów na wyspie Riau. Po raz pierwszy dziesięć rodzin ma teraz dostęp do urządzeń sanitarnych. Rząd wyspy jest nastawiony entuzjastycznie do SWG, ponieważ są one lepsze i, przy cenie 200 euro, wielokrotnie tańsze od poprzednich systemów. WIKA MENAT jest dumna, że umożliwiła realizację tego projektu.

Spółka zależna w Indiach pracuje nad materiałami opakowaniowymi wykonanymi z celulozy

WIKA India uses cellulose-based packaging materials for certain products and components

Zrównoważone materiały opakowaniowe WIKA India

WIKA India gruntownie zmodyfikowała proces pakowania modułów bimetalicznych w swoim zakładzie w Ghaziabad, położonym na wschód od stolicy Indii, New Delhi. Zamiast styropianu (EPS), spółka zależna wykorzystuje teraz materiały na bazie celulozy. Ponadto wprowadziła powłoki celulozowe dla produktów Hallwa i AFCG. Te przyjazne dla środowiska opakowania wykonane są z masy papierowej.

Jako materiał bazowy zastosowano brązowy karton z recyklingu. Do produkcji opakowań dla pięciu wariantów produktów teraz jest potrzebna tylko jedna forma. W przyszłości opisana innowacja będzie wykorzystywana również w innych liniach produktów.

Redukcja zużycia wody w produkcji technologii pomiaru siły

Laser systems with a closed cooling system increase resource efficiency and promote WIKA's global sustainability.

W systemach laserowych w produkcji technologii pomiaru siły wykorzystywany jest teraz zamknięty system chłodzenia, co znacznie zmniejsza zużycie wody w zakładzie tecsis.

Niemiecki zakład tecsis w Offenbach nad Menem wspiera globalny zrównoważony rozwój firmy WIKA dzięki alternatywnemu systemowi chłodzenia systemów laserowych wykorzystywanych w produkcji. Systemy były przez lata zasilane wodą miejską, co ostatecznie oznaczało marnowanie cennego zasobu. Zgodnie z sugestią jednego z pracowników, zakład stopniowo modernizował systemy laserowe do uzyskania nowoczesnego, zamkniętego systemu chłodzenia.

Zmniejszając zużycie wody, zakład poprawił efektywność wykorzystania zasobów i ograniczył negatywny wpływ na środowisko. Przejście na nowy system chłodzenia zmniejszyło roczne zużycie wody w zakładzie o około 2000 metrów sześciennych, co odpowiada oszczędności około 85% rocznie.

Uwaga
Więcej informacji na temat strategii zrównoważonego rozwoju firmy WIKA można znaleźć na stronie internetowej WIKA.

Polecamy również nasze artykuły
Ochrona klimatu: WIKA promuje e-mobilność i rower służbowy
Zmniejszenie śladu węglowego w zrównoważony sposób
Wyróżnieni za oszczędność energii: Micro Precision Products
Zielony wodór: WIKA Chile zrobiła wrażenie na publicznościPozostaw wiadomość
Informujemy, że administratorem Twoich danych osobowych (w skrócie ADO) jest WIKA Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą we Włocławku (kontakt: Włocławek (87-800) ul. Łęgska 29/35 lub mailowo info@wikapolska.pl). Więcej