Zalety - manometru membranowego: Wysoka ochrona przed przeciążeniem

Limity każdego manometru szybko zostają zweryfikowane w warunkach przeciążenia. Manometry membranowe są pod tym względem dużo bardziej wytrzymałe niż manometry z rurką Bourdona na występowanie wyraźnie wyższego ciśnienia. Wynika to z ich konstrukcji.

Manometr membranowy

Wysokie bezpieczeństwo przeciążeniowe wynika z oparcia membrany (1) na górnym kołnierzu i ukształtowaniu jej obwodu w spłaszczone fale. Przy zakresach pomiarowych obejmujących zakres mbarów, bezpieczeństwo jest wzmocnione przez specjalnie obrobione mechanicznie łożysko membrany, na którym całkowicie opiera się membrana (2).

Przekrój poprzeczny ogniwa pomiarowego pokazuje przyczynę wysokiego zabezpieczenia przed przeciążeniem manometru membranowego: Membrana wspiera się o górny kołnierz. Ponadto, ponieważ jej obwód jest ukształtowany w spłaszczone fale, powierzchnia kontaktu jest zwiększona, co dodatkowo zwiększa współczynnik zabezpieczenia. Manometry membranowe firmy WIKA charakteryzują się standardowym bezpieczeństwem przeciążeniowym stanowiącym pięciokrotność pełnej wartości swojej skali pomiarowej − dla porównania standardowa wytrzymałość manometrów z rurką Bourdona wynosi około 1,3 zakresu.

Bez odkształceń

Bezpieczeństwo przeciążeniowe membrany przyrządu nadal można zwiększyć tysiąckrotnie, nawet do 400 bar, nawet jeśli zakres pomiarowy wynosi 0 … 16 mbar. W takim przypadku, górny kołnierzy wyposażony jest w obrobione mechanicznie łożysko membrany, o które opiera się membrana w chwili gdy przekroczona jest maksymalna wartość zakresu pomiarowego. Pełny kontakt z powierzchnią eliminuje odkształcenia, co zwiększa długotrwałą stabilność. W zakresach pomiarowych w mbarach, z wykorzystaniem takiego podejścia zabezpieczenia przed odkształceniami, można zabezpieczyć manometr membranowy przed niedociśnieniem. Elementy membranowe, ogólnie rzecz biorąc, nie są płaskie. Przesuw membrany jest możliwy wyłącznie ze względu na ukształtowanie jej obwodu w spłaszczone fale (konieczne do wykonania pomiaru mechanicznego), o długości od 1 do 3 mm, oraz dobrą linearnością.

Uwaga
Więcej informacji o manometrach membranowych można znaleźć na naszej stronie internetowej pod nagłówkami  Manometry, Manometry z sygnałem wyjściowym i Manometry kontaktowe.

Dodatkowo warto zapoznać się z naszą szeroką ofertą manometrów różnicowych.

Zobacz również nasz kolejny  artykuł
Manometry do procesów farmaceutycznych: „pomiar na sucho” w wersji z membraną czołową

 

 



Pozostaw wiadomość
Informujemy, że administratorem Twoich danych osobowych (w skrócie ADO) jest WIKA Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą we Włocławku (kontakt: Włocławek (87-800) ul. Łęgska 29/35 lub mailowo info@wikapolska.pl). Więcej