G 1/4

Jakie są różnice pomiędzy licznymi gwintami G 1/4″? Czy są one wzajemnie kompatybilne? Jedne z moich kolegów często ma problemy i rozterki z powodu licznych gwintów G 1/4″, które oferuje rynek lub o które pyta klient.

Najbardziej popularne gwinty G 1/4″ oferowane przez WIKA są to niewątpliwie gwinty G 1/4 zgodne z EN 837 lub DIN 3852-E. Ale ponadto istnieje wiele innych przyłączy procesowych, które także są specyfikowane jako gwinty G 1/4″. Na przykład nazwy dwóch z nich to G 1/4 Ermeto i G 1/4 DIN 3852-A. Chociaż jak wskazuje się w oznaczeniu, wszystkie przyłącza ciśnieniowe posiadają gwint o średnicy nominalnej G 1/4″, typy uszczelnień różnią się na tyle znacząco, że w niektórych przypadkach kompatybilność nie jest możliwa.

Zatem, G 1/4 wg EN 837 jest zazwyczaj uszczelniony mechanicznie, nawet przed gwintem. Stożek centrowany oferuje możliwość użycia samocentrujących uszczelnień. Jednak gwint ten, który stosowany jest w manometrach, wymaga ślepego otworu.

Z drugiej strony, G 1/4 wg DIN 3852-E jest szeroko stosowany w hydraulice. Forma E oznacza, że za gwintem występuje powierzchnia styku z rowkiem, gdzie może zostać dostosowana standaryzowana płaska uszczelka z tworzywa. Dla tego typu gwintu wystraczający jest prosty przelotowy otwór z gwintem.

W przypadku problemów z wyborem lub oznaczeniem gwintu, odpowiednia osoba kontaktowa chętnie udzieli konsultacji.Pozostaw wiadomość
Informujemy, że administratorem Twoich danych osobowych (w skrócie ADO) jest WIKA Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą we Włocławku (kontakt: Włocławek (87-800) ul. Łęgska 29/35 lub mailowo info@wikapolska.pl). Więcej