Pływakowy pomiar przestrzeni międzyfazowej w przemyśle procesowym

O pomiarze powierzchni międzyfazowej mówi się, gdy dwie różne ciecze w zbiorniku lub pojemniku mierzone są niezależnie od siebie. Taki pomiar powierzchni międzyfazowej zawsze jest przydatny, gdy używane ciecze nie są mieszalne, tak jak ma to miejsce na przykład w przypadku oleju i wody.

Przykładowy pomiar przestrzeni międzyfazowej: Na górze olej, a na dole woda

W praktyce technologia pływakowego pomiaru poziomu często wykorzystywana jest do pomiaru powierzchni międzyfazowej. Dwa pływaki dostosowane są do odpowiednich gęstości dwóch cieczy. Skutkuje to prostym, ale bardzo niezawodnym pomiarem powierzchni międzyfazowej.

Kluczową zaletą tej metody pomiaru jest to, że nie jest konieczne czasochłonne ustawianie czujnika poziomu. Ponadto pływakowy pomiar poziomu jest łatwy w instalacji i w dużej mierze bezobsługowy.

 

 

Interface measurement with two floats and two head transmitters

Pomiar powierzchni międzyfazowej z wykorzystaniem dwóch pływaków


Znany ze swojej wytrzymałości: łańcuch kontaktronowy

W zastosowaniach o wysokich wymaganiach dotyczących wstrząsów i wibracji, łańcuch kontaktronowy zyskał renomę jako sprawdzona technologia pomiaru poziomu. System magnesów wewnątrz pływaka uruchamia styki kontaktronowe, które znajdują się wewnątrz rury prowadzącej na łańcuchu pomiaru rezystancji. Szeregowe połączenie styków kontaktronu i rezystorów generuje zmienną wartość rezystancji, która zmienia się proporcjonalnie do poziomu. Przetwornik montowany na głowicy konwertuje zmierzoną wartość rezystancji na sygnał wyjściowy 4 … 20 mA/HART®. W zależności od wyboru przetwornika głowicy, możliwe są inne sygnały wyjściowe, takie jak PROFIBUS© lub FOUNDATION™ Fieldbus.

Taką domyślną konfigurację można bardzo łatwo zmodyfikować, aby umożliwić monitorowanie poziomów dwóch cieczy jednocześnie. W aplikacjach do powierzchni międzyfazowej, drugi nadajnik głowicy może być używany do oceny pozycji drugiego pływaka. Oznacza to, że przyrząd pomiarowy z łańcuchem kontaktronowym może monitorować dwa pływaki poprzez dwa niezależne wyjścia sygnału 4 … 20mA/HART®. Dzięki temu aplikacji monitorujące dwa pływaki nie stanowią problemu dla kontaktronowego przetwornika poziomu.

Uwaga
Więcej informacji na temat pływakowego pomiaru poziomu można znaleźć na stronie internetowej WIKA. Jeżeli mają Państwo pytania, prosimy o zwrócenie się do osoby kontaktowej.

Polecamy również nasze artykuły
Co to jest przełącznik pływakowy i jak właściwie działa?
Czym są zakresy nieczułości w przełącznikach pływakowych?Pozostaw wiadomość
Informujemy, że administratorem Twoich danych osobowych (w skrócie ADO) jest WIKA Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą we Włocławku (kontakt: Włocławek (87-800) ul. Łęgska 29/35 lub mailowo info@wikapolska.pl). Więcej