Pomiar ciśnienia w produkcji tworzyw sztucznych w temperaturze do 330 °C

Pomiar ciśnienia w produkcji biodegradowalnego plastiku PBAT stoi przed szczególnymi wyzwaniami: W procesie przeważnie występują temperatury do 330 °C. Dlatego firma WIKA zaprojektowała dla producenta PBAT przetwornik do procesu model IPT-20 z separatorem membranowym z membraną czołową oraz długim elementem łączącym.

Poli(adypinian 1,4-butylenu-co-tereftalan 1,4-butylenu), w skrócie PBAT to kopolimer z grupy poliestrów. Może zastąpić polietylen i jest całkowicie biodegradowalny, dzięki czemu PBAT przyczynia się do zrównoważonego rozwoju. Stosowany jest w produkcji różnych artykułów, między innymi folii ochronnych dla rolnictwa czy ogrodnictwa, toreb kompostowych, toreb na zakupy i artykułów medycznych jednorazowego użytku.

Monitoring ciśnienia podczas estryfikacji i polimeryzacji w stanie stopionym

Etapy procesu produkcji PBAT obejmują estryfikację i polimeryzację w stanie stopionym. Klient firmy WIKA, firma petrochemiczna, wykorzystuje przetwornik IPT-20 do monitorowania ciśnienia w obu tych procesach.

Zgodnie z potrzebami K=klienta, firma WIKA dostarczyła przyrządy z trzema podstawowymi zakresami pomiarowymi: 0 … 16 bar, 0 … 40 bar i 0 … 250 bar. Dokładne zakresy pomiarowe w tego typu przetwornikach można ustawić stosując funkcję skalowania. Oznacza to, że sygnał wyjściowy przesyłany jest tylko w obrębie skalowanego zakresu. Pozwala to na bardziej precyzyjne określenie wartości pomiaru.

Solution for pressure measurement of a plastics production

Obsługuje temperatury do 330 °C: Zespół pomiarowy z przetwornikiem procesowym IPT-20.

Element łączący z elementem chłodzącym

Pomiar ciśnienia przy produkcji tworzyw sztucznych w przypadku PBAT zachodzi w warunkach procesowych w temperaturach pomiędzy 100 °C a 330 °C. Z tego względu, firma WIKA opracowała jednostkę pomiarową złożoną z przetwornika IPT-20, separatora membranowego z membraną czołową i elementu łączącego o długości 200 mm. Z powodu swojej długości, element łączący pełni funkcję elementu chłodzącego. W ten sposób przyrząd pomiarowy jest chroniony przed szkodliwym wpływem wysokich temperatur procesowych. Cała konstrukcja ma również zminimalizowaną objętość, aby zminimalizować ryzyko błędów temperaturowych podczas pomiaru i uzyskać najwyższą możliwą dokładność.

Tworzywo sztuczne jest bardzo lepkie w punktach pomiaru ciśnienia

W punktach pomiarowych IPT-20 tworzywo sztuczne jest w postaci wysoce lepkiej. Z tego względu separator membranowy połączony z przetwornikiem wyposażono w membranę czołową. Takie rozwiązanie pozwala na pomiar ciśnienia bez ryzyka uwięzienia medium.

Uwaga
Dane techniczne przetwornika procesowego IPT-20 dostępne są na stronie internetowej firmy WIKA. Można znaleźć tam również przegląd innych produktów i rozwiązań dla przemysłu chemicznego i przemysłu petrochemicznego, a także broszurę do pobrania. Jeżeli mają Państwo pytania, prosimy o zwrócenie się do osoby kontaktowej.

Polecamy też nasze artykuły
System separatorów membranowych z monitorowaniem membrany – także w wersji cyfrowejDiaphragm seal system with diaphragm monitoring – also digital
Monitoring ciśnienia w przemyśle farmaceutycznym za pomocą uniwersalnego przyrządu

Więcej informacji na temat funkcji skalowania przetworników procesowych WIKA można znaleźć w poniższym materiale video:Pozostaw wiadomość
Informujemy, że administratorem Twoich danych osobowych (w skrócie ADO) jest WIKA Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą we Włocławku (kontakt: Włocławek (87-800) ul. Łęgska 29/35 lub mailowo info@wikapolska.pl). Więcej