Monitorowanie poziomu za pomocą przetwornika procesowego opiera się na hydrostatycznej metodzie pomiaru.

Monitorowanie poziomu z wykorzystaniem przetwornika procesowego z membraną czołową jest opcją do zastosowań w przemyśle spożywczym – charakteryzuje się wysoką dokładnością, a jednocześnie jest odpowiednie do zbiorników aseptycznych. Na przykład producent produktów mlecznych (mleka, śmietany i jogurtu) wykorzystuje przetwornik procesowy UPT-21 w wersji Hygienic Design firmy WIKA do kontroli poziomu w zbiornikach mleka.

Poziom określany jest przy użyciu hydrostatycznej metody pomiaru

Monitorowanie poziomu z wykorzystaniem przetwornika procesowego opiera się na hydrostatycznej metodzie pomiaru. Przetwornik jest zainstalowany na dnie zbiornika lub w jego pobliżu i tam mierzy ciśnienie. Następnie jednostka logiczna oblicza poziom w zbiorniku na podstawie podanej wartości i gęstości. Jednak warunkiem wstępnym takiego pomiaru jest wentylacja zbiornika. W przypadku zbiorników na mleko odbywa się to przez wysterylizowany filtr.

Wspomniany producent początkowo zdecydował się na przetworniki procesowe z innego źródła nie mające konstrukcji higienicznej (Hygienic Design) do monitorowania poziomu. Wybrany model urządzenia nie był jednak w stanie poradzić sobie z trudnymi warunkami otoczenia w dłuższym czasie, tj. z wysoką wilgotnością powietrza i stosunkowo wysokimi temperaturami. Oba warunki występują w trakcie lub po procesach czyszczenia. W związku z zaistniałą sytuacją do obudów przetworników procesowych dostała się wilgoć, co z kolei doprowadziło do korozji podzespołów elektrycznych. W związku z tym podawany pomiar ciśnienia nie był prawidłowy.

Monitorowanie poziomu z wykorzystaniem przetwornika procesowego w wersji wysokotemperaturowej

The UPT-21 process transmitter is suitable for level monitoring in milk tanks.

Higieniczny przetwornik procesowy UPT-21 firmy WIKA z żeberkami chłodzącymi do zastosowań wysokotemperaturowych

Firma szukała wyjścia z sytuacji. Został wybrany model przetwornika procesowego UPT-21 firmy WIKA. Model ten charakteryzuje się dokładnością i kompleksową konstrukcją higieniczną (Hygienic Design). WIKA zaprojektowała dla klienta wersję wysokotemperaturową z żeberkami chłodzącymi pomiędzy przyłączem procesowym a głowicą przetwornika. Obudowa elektroniki jest zatem niezależna od różnic temperatur. W rezultacie z jednej strony zapewniona jest ochrona przed przegrzaniem, a z drugiej strony wilgoć nie jest zasysana do wnętrza dzięki efektowi chłodzenia. W przeciwnym razie, ze względu na schłodzone mleko w zbiorniku, wilgoć może skraplać się w obudowie przetwornika, co z czasem prowadzi do uszkodzeń korozyjnych i usterek przyrządu pomiarowego.

Wydajność i solidność UPT-21 zrobiły wrażenie na kliencie – po roku bezawaryjnej pracy oprzyrządowano wszystkie krytyczne miejsca pomiarowe do monitorowania poziomu za pomocą przetwornika procesowego WIKA, zgodnie z koncepcją HACCP („Analiza zagrożeń – krytyczne punkty kontroli”). Inwestycja w wersję wysokotemperaturową opłaciła się – tam, gdzie panują szczególnie agresywne warunki, teraz klient musi wymieniać przyrząd pomiarowy co dwa lata, a nie co dwa miesiące. Jednocześnie początkowe instalacje WIKA nadal działają w innych lokalizacjach pomiarowych. W tym samym okresie klient potrzebowałby aż pięciu swoich poprzednich przyrządów.

Uwaga
Więcej informacji na temat przetwornika procesowego model UPT21 można znaleźć na stronie internetowej firmy WIKA. Można tam również znaleźć informacje o innych rozwiązaniach pomiarowych dla przemysłu spożywczego. Jeżeli mają Państwo pytania, prosimy o zwrócenie się do osoby kontaktowej.

Polecamy również nasze artykuły
Monitoring ciśnienia w instalacji UHT bez ryzyka skażenia
Długotrwała dokładność systemów separatorów membranowych do procesów próżniowych
Systemy separatorów membranowych z przyłączem Tri-Clamp są kompatybilne ze złączkami NovAseptic®
Manometr higieniczny: IP68 do czyszczenia z zewnątrzPozostaw wiadomość
Informujemy, że administratorem Twoich danych osobowych (w skrócie ADO) jest WIKA Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą we Włocławku (kontakt: Włocławek (87-800) ul. Łęgska 29/35 lub mailowo info@wikapolska.pl). Więcej