Zrównoważona przyszłość: WIKA stawia czoła temu zadaniu we współpracy, w sposób energiczny i kreatywny, na całym świecie i z rosnącym sukcesem. W imponujący sposób zademonstrował to pierwszy Sustainability Challenge. Trzynaście oddziałów wzięło udział w tym konkursie z utworzonymi sumarycznie 29 projektami. Cztery lokalizacje zostały nagrodzone podczas spotkania menedżerów oddziałów w siedzibie głównej w Klingenberg w Niemczech.
Zespół ds. zrównoważonego rozwoju WIKA wezwał wszystkich do udziału w wyzwaniu. Spółki zależne mogły zgłaszać projekty w trzech obszarach zrównoważonego rozwoju: środowisko, sprawy społeczne i zarządzanie. Odzew przekroczył oczekiwania zespołu. Spektrum projektów sięgało od instalacji LED i dnia zdrowia po inwestycje w e-mobilność.
Odbiorcy nagród w konkursie Sustainability Challenge
Jury zakwalifikowało sześć projektów do ceremonii wręczenia nagród. Spośród tych propozycji zarząd wybrał trzech zwycięzców Wyzwania Zrównoważonego Rozwoju: oddziały w Indiach (Ghaziabad), Polsce i USA (Lawrenceville). W podziękowaniu za ich zaangażowanie WIKA zasponsoruje wydarzenie zespołowe, takie jak wizyta na imprezie sportowej, a następnie kolacja. Oddział w Brazylii otrzymał specjalną nagrodę od zespołu ds. zrównoważonego rozwoju za zwiększoną promocję zrównoważonego rozwoju społecznego. Jednak dla WIKA wszystkie tego typu projekty są zwycięskie. Odgrywają one ważną rolę w uczynieniu firmy bardziej zrównoważoną i odporną na kryzysy.
- WIKA USA: Zużycie wody zmniejszone o imponujące 76 procent
WIKA USA rozpoczęła projekt oszczędzania wody w swoim zakładzie w Lawrenceville. Jego najskuteczniejszym indywidualnym środkiem jest nowy system mycia części. System ten zmniejsza roczne zużycie wody w procesie czyszczenia z 3,3 miliona litrów do 72 000 litrów. Zaoszczędzona kwota mogłaby zapewnić wodę pitną dla 4700 osób rocznie. Wszystkie te środki łącznie pozwoliły Lawrenceville zmniejszyć zużycie wody o imponujące 76 procent.
- WIKA Polska: Nowo opracowany proces odzyskiwania helu
Hel jest używany do różnych testów szczelności. Jednak ten gaz szlachetny jest drogi w zakupie. Dlatego WIKA Polska opracowała proces odzyskiwania helu na stacji testowej – z niezwykłym sukcesem: Odsetek „He” nadającego się do recyklingu wynosi obecnie 70 procent. Ponadto dzięki temu cyklowi do atmosfery wydostaje się mniej helu. Jednocześnie spółce zależnej udało się skrócić cykl testowy z 50 do 35 sekund.
- WIKA Indie: Redukcja emisji, opakowania z masy celulozowej i ostrożne korzystanie ze świeżej wody
Projekty WIKA Indie w Ghaziabad mają na celu przede wszystkim redukcję emisji. Na przykład zakład zmienił zasilanie gazem z LPG na bardziej przyjazny dla środowiska PNG. Dodatkowo, bezemisyjna energia jest dostarczana przez system fotowoltaiczny o mocy 485 kWp. Jeśli chodzi o opakowania produktów, pracownicy wybierają obecnie rozwiązania wykonane z masy celulozowej zamiast materiałów syntetycznych. Inny projekt koncentruje się na ostrożnym korzystaniu ze świeżej wody. Spółka zależna promuje ją na przykład poprzez oczyszczalnie ścieków, a także poprzez wykorzystanie wody deszczowej.
- WIKA Brazylia: Sklep z używanymi rzeczami dla pracowników i segregacja odpadów
WIKA Brazil kieruje swoje projekty zrównoważonego rozwoju do wszystkich pracowników. Od 2021 r. spółka zależna prowadzi sklep z używaną odzieżą pod hasłem „To było moje, a teraz jest twoje”. Wszystko, co nie zostanie odebrane przez pracowników, jest przekazywane regionalnej organizacji pozarządowej. Do tej pory na ten cel zebrano 876 kilogramów ubrań. WIKA Brazil wprowadziła również segregację odpadów i zmotywowała pracowników do udziału w zabawnym konkursie. W walce ze zmianami klimatycznymi spółka zależna dała przykład kampanią sadzenia drzew z udziałem pracowników.
Uwaga
Więcej informacji na temat zrównoważonego rozwoju w firmie WIKA można znaleźć na stronie internetowej WIKA. Można tam również pobrać raport zrównoważonego rozwoju. W razie jakichkolwiek pytań, zapraszamy do kontaktu.
Polecamy również nasze artykuły
Sojusz mioty napędza rozwój komunikacji bezprzewodowej
Hannover Messe 2024: WIKA i transformacja przemysłowa
Impreza po pracy wzmacnia ducha zespołu