Wolontariat w Chorwacji ma wiele aspektów.

Dzięki stażowi zorganizowanemu przez wolontariat „kulturweit”, pracownica WIKA Clara Berninger mogła w 2022 roku wyjechać na sześć miesięcy do spokojnego regionu Bjelovar w Chorwacji. Pracowała tam w szkole średniej, pozostając jednocześnie zatrudniona w firmie WIKA na podstawie umowy. Jest to typ dalszego rozwoju, który firma WIKA z przyjemnością wspiera. Oto co miała do powiedzenia o swoim wolontariacie:

Po procesie aplikacji i ekscytującym seminarium przygotowawczym, które obejmowało takie tematy jak różnice kulturowe oraz sposoby radzenia sobie ze stresem i wyzwaniami, w końcu zaczęłam wolontariat. Moim lokum było jednopokojowe mieszkanie w centrum miasta, blisko szkoły. Podczas kilku dni zapoznawczych w Zagrzebiu nawiązałam kontakt z innymi wolontariuszami z Chorwacji.

Konkurs na debatę i urlop wypoczynkowy

Szkoła w Bjelovar, która uczy języka niemieckiego jako języka obcego oraz oferuje program „Niemcy plus”, otworzyła mi drzwi do wspaniałego miejsca pracy, ponieważ mogłam towarzyszyć uczniom w wieku od 15 do 19 lat, pomagając tym chłopcom i dziewczętom w ubieganiu się o wyjazd na studia do Niemiec. Byłam również ich mentorem podczas konkursu debat, w którym uczestniczyli młodzi ludzie z całej Chorwacji. Dodatkowo udzielałam wsparcia i zastępstwa urlopowego w zakresie innych dziedzin nauczania, a nawet pomagałam w prowadzeniu zajęć tanecznych z własną choreografią.

Prowadziłam bliski i pouczający dialog z kadrą pedagogiczną i młodzieżą szkolną. Podczas seminarium pośredniego po dwóch miesiącach dowiedziałam się również wiele o historii i szczególnej sytuacji państw bałkańskich. Po tym doświadczeniu, byłam w stanie ujrzeć sprawy w znacznie lepszym kontekście. W wolnym czasie przeżyłam wspaniały festiwal miejski i odkryłam Chorwację z jej nieporównywalnym wybrzeżem, jak również pięknymi miejscami w głębi lądu. Szczególnie zachwyciła mnie charakterystyczna kultura picia kawy, która łączy ludzi i którą mieszkańcy celebrują i lubią się rozkoszować.

Powrót do normalnego dnia pracy po odbyciu wolontariatu

Podczas całego pobytu nigdy nie straciłam kontaktu z moim pracodawcą WIKA, ponieważ elastyczna umowa i dialog z kolegami umożliwiły mi kontynuowanie pracy. Bardzo pomogło mi to również w odnalezieniu się w normalnym trybie pracy po okresie wolontariatu.

Ostatecznie, osobiście bardzo skorzystałam z tego stażu i czuję się teraz lepiej przygotowana do mojej ścieżki kariery, nie tylko w odniesieniu do wymian międzynarodowych. W związku z tym chciałabym przekazać moje podziękowania firmie WIKA za wsparcie i pomoc podczas mojego pobytu za granicą.

Uwaga
Więcej informacji odnośnie specjalnego podejścia firmy WIKA jako pracodawcy można znaleźć na stronie internetowej firmy WIKA.

Polecamy też nasz artykuł
Kolejny Dzień Kariery dla przedsiębiorstw rodzinnych w WIKA

 Pozostaw wiadomość
Informujemy, że administratorem Twoich danych osobowych (w skrócie ADO) jest WIKA Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą we Włocławku (kontakt: Włocławek (87-800) ul. Łęgska 29/35 lub mailowo info@wikapolska.pl). Więcej