Pomiar siły kotwiącej - dyscyplina, która wymaga doświadczenia

Nieco mniej wyjaśnione, ale nie mniej ważne od konwencjonalnych obszarów zastosowań pomiarów siły, są pomiary siły w zakresie geotechnologii. Wiedza i doświadczenie są tu niezwykle istotne.

Pomiar siły kotwiącej

Pomiar siły kotwiącej

Termin „geotechnologia” obejmuje aspekty pomiarów geotechnicznych zarówno na powierzchni ziemi, jak i pod powierzchnią ziemi. Przykłady mierzenia sił w ramach inżynierii geotechnicznej można znaleźć na przykład w kotwicowiskach gruntowych i podgruntowych, w podparciach skalnych, zabezpieczeniu dróg lub w budownictwie drogowym. Przyrządy do pomiaru sił stosowane są również przy kopaniu tuneli metra, zabezpieczaniu fundamentów, a także w specjalistycznej inżynierii lądowej, np. przy drążeniu tuneli. To tylko niektóre z wielu obszarów, które wymagają stałego lub sporadycznego monitorowania struktur i ruchów terenu. We wszystkich tych zastosowaniach wykorzystuje się kotwy gruntowe do stabilizacji masy ziemnej lub skalnej.

Pomiar siły kotwiącej może być wykonywany w wykorzystaniem elektrycznych lub analogowych sygnałów wyjściowych. Przeprowadza się go w celu uzyskania danych ważnych dla optymalizacji bezpieczeństwa oraz sprawdzania obliczeń planistycznych. Tam, gdzie dochodzi do manipulacji terenem w celu podjęcia działań budowlanych lub związanych z bezpieczeństwem, dane te są w wielu przypadkach niezbędne. W tym celu stosowane są przetworniki siły hydraulicznej – kombinacja cylindryczno-tłokowa ze stali lub stali nierdzewnej wypełniona mediami hydraulicznymi – ze zintegrowanym czujnikiem ciśnienia i wyjściem elektrycznym lub bezpośrednio zamontowanym przyrządem do pomiaru ciśnienia (manometrem).

Preloaded ring force transducer in application

Wstępnie naprężony pierścieniowy przetwornik siły w działaniu

Montuje się je pomiędzy belką betonową a głowicą kotwicy, żeby mierzyć siłę naprężenia wstępnego, ale także w celu długoterminowego monitorowania siły kotwy gruntowej. Za pomocą tak zwanych „pierścieniowych przetworników siły” wykonywane są pomiary od 4 kN do 6000 kN. W szczególnie trudnodostępnym terenie stosuje się systemy autonomiczne, które pracują bez zasilania.

Wszystkie przetworniki sił geotechnicznych przeznaczone są do pracy w ekstremalnych warunkach. Ponadto, specjalnie zaprojektowane przyrządy pomiarowe z odpowiednimi akcesoriami są dostępne dla najróżniejszych zastosowań.

 

Uwaga
Dodatkowe informacje odnośnie hydraulicznych przetworników ciśnienia F1119 i F1136 firmy WIKA można znaleźć na naszej stronie internetowej. Osoba kontaktowa bardzo chętnie udzieli pomocy w wyborze odpowiedniego rozwiązania dla konkretnego zastosowania.

 Pozostaw wiadomość
Informujemy, że administratorem Twoich danych osobowych (w skrócie ADO) jest WIKA Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą we Włocławku (kontakt: Włocławek (87-800) ul. Łęgska 29/35 lub mailowo info@wikapolska.pl). Więcej