Przepompownia

Standardowe manometry zazwyczaj radzą sobie z temperaturą otoczenia do -40 °C, ale jakie cechy musi mieć przyrząd, żeby sprawdzić się w klimacie polarnym, gdzie temperatury są jeszcze niższe? Można to wyjaśnić na przykładzie manometru WIKA PG23LT. Model ten został zaprojektowany specjalnie do pomiaru ciśnienia w ekstremalnie niskich temperaturach otoczenia do -70 °C.  Wykorzystywany jest głównie w przetwórstwie ropy naftowej i gazu ziemnego; na przykład w lokalnym monitoringu ciśnienia w przepompowniach i rurociągach.

Minus 40 °C – taka wartość często przekraczana jest szybciej niż można się spodziewać. Wystarczy spojrzeć na Rosję. Tabele ze standardowymi wartościami temperatury dla niektórych regionów wskazują temperaturę nawet poniżej -60 °C. W przypadku manometrów, które będą eksploatowane w takich warunkach otoczenia, należy przestrzegać dwóch punktów krytycznych:

Do pomiaru ciśnienia w ekstremalnie niskich temperaturach otoczenia dostępne są tylko manometry z wypełnioną obudową: manometr WIKA PG23LT.

1. Wypełnienie obudowy

Pomiar ciśnienia w ekstremalnie niskich temperaturach otoczenia wymaga zastosowania manometru z wypełnieniem. Stosowane do tego celu ciecze chronią przyrząd przed powstawaniem kondensacji w obudowie na skutek wahań temperatury. Zapobiegają oszronieniu okienka, dzięki czemu zmierzona wartość może być bezpiecznie odczytana.

Niestety, większość olejów silikonowych używanych do tego celu zaczyna krzepnąć w temperaturze poniżej -40 °C. Wtedy już nie powstaje ruch a układ nie działa, a nawet może zamarznąć, i nie może być zapewnione monitorowanie ciśnienia procesowego w danym zastosowaniu.

Jednakże dla manometru WIKA PG23LT opracowany został specjalny niskotemperaturowy olej silikonowy. Olej ten pozostaje w stanie umożliwiającym prawidłowy pomiar ciśnienia i wskazanie wartości pomiarowych nawet przy -70 °C.

Obudowa manometru WIKA PG23LT (r.) w porównaniu z wersją standardową (l.): nie zawiera elastomerów.

2. Elastomery

Elastomery znajdują się we wszystkich manometrach – zapewniają skuteczne uszczelnienie pomiędzy poszczególnymi elementami. A dokładniej jest to uszczelka płaska w okienku, urządzenie przedmuchujące z tyłu obudowy oraz zawór odpowietrzający kompensacji ciśnienia.

Jednakże materiały uszczelniające stosowane w standardowych konstrukcjach nie są w stanie wytrzymać bardzo niskich temperatur otoczenia. Z czasem stają się kruche i tracą swoje właściwości uszczelniające. Powoduje to wypływanie napełnienia obudowy. A to z kolei prowadzi do tworzenia się kondensacji i oszronienia okienka.

Dlatego przy opracowywaniu modelu PG23LT wyeliminowano elastomery ze wszystkich punktów krytycznych. Uszczelnienie pomiędzy okienkiem a obudową wykonane jest ze specjalnego materiału, przystosowanego do ekstremalnie niskich temperatur otoczenia. Zawór odpowietrzający wyposażony jest w kołpak ze stali nierdzewnej.

Do zastosowań o znaczeniu krytycznym z punktu widzenia bezpieczeństwa manometr dostępny jest również w wersji z litą ścianą przegrodą i przedmuchiwaniem wstecznym z kategorią bezpieczeństwa “S3” zgodnie z normą EN 837-1. W tym przypadku uszczelka O-ring z tyłu przedmuchu jest również wykonana ze specjalnego materiału, który trwale i niezawodnie zapewnia uszczelnienie nawet w ekstremalnie niskich temperaturach.

Uwaga
Więcej informacji na temat manometru dla niskich temperatur model PG23LT można znaleźć na stronie WIKA..Pozostaw wiadomość
Informujemy, że administratorem Twoich danych osobowych (w skrócie ADO) jest WIKA Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą we Włocławku (kontakt: Włocławek (87-800) ul. Łęgska 29/35 lub mailowo info@wikapolska.pl). Więcej