Międzynarodowe jednostki ciśnienia

Z pewnością nie raz zadawali sobie Państwo pytanie dlaczego na świecie jest tyle różnych jednostek ciśnienia: Kiedy stosuje się które oraz jakie stosowane są najczęściej i gdzie?

Na powyższe pytania można bardzo łatwo udzielić odpowiedzi: jednostką SI wielkości fizycznej zwanej „ciśnieniem” ustanowioną wiele lat temu (i w wielu krajach obowiązującą zgodnie z prawem) jest „paskal (Pa)”. Jednakże paskal w pomiarach ciśnienia używany jest rzadko, zwykle używany jest „bar” (również dopuszczalny).

Jest to zrozumiałe, biorąc pod uwagę fakt, że w większości zastosowań technicznych 1 paskal jest o wiele za małą jednostką do praktycznego użycia. Przykład: W zwykłej sieci wody komunalnej jest ciśnienie 400 000 – 600 000 Pa (4 – 6 barów). Oznacza to, że nawet w przypadku względnie małego ciśnienia liczby są bardzo duże, a przez to trudne w użyciu.

Dlatego właśnie w Europie Zachodniej najczęściej używaną jednostką jest bar, który jest zgodny z jednostkami SI. Z kolei w Australii i Chinach wprowadzono „kilopaskale” (kPa) i „megapaskale” (MPa).

W Ameryce Północnej preferowaną jednostką jest „psi” (funty na cal kwadratowy). W wielu krajach azjatyckich, jak Indie i Korea, często jest spotykana jednostka „kilogram na centymetr kwadratowy (kg/cm2)”.

Aby w jak największym stopniu ułatwić stosowanie czujników ciśnienia firmy WIKA w wielu regionach, oraz aby zachować zgodność ze zwyczajami i preferencjami lokalnych klientów, czujniki ciśnienia firmy WIKA zwykle są oferowane w wersjach dokonujących pomiaru w prawie wszystkich międzynarodowych jednostkach ciśnienia.Pozostaw wiadomość
Informujemy, że administratorem Twoich danych osobowych (w skrócie ADO) jest WIKA Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą we Włocławku (kontakt: Włocławek (87-800) ul. Łęgska 29/35 lub mailowo info@wikapolska.pl). Więcej