Manometr do procesów farmaceutycznych

Czy manometry nadają się do zastosowania w procesach farmaceutycznych? Tak, jeżeli są  dostępne w wersji z membraną czołową. Istnieją dwie zalety prowadzenia mechanicznego pomiaru ciśnienia za pomocą tego typu przyrządu: manometry membranowe dokonują pomiaru „na sucho” a więc ograniczają ryzyko zanieczyszczenia. Oprócz tego, zapewniają one niezawodność pomiarów, nawet w sytuacjach krytycznych, ponieważ element membrany charakteryzuje się ogromną wytrzymałością, a przyrząd jest wysoce odporny na przeciążenia.

W wielu procesach farmaceutycznych do kontroli ciśnienia procesowego stosowane są układy z separatorem membranowym, czasami łączone z manometrami. Separator membranowy oddziela przyrząd pomiarowy od procesu i w ten sposób chroni go przez wpływami zewnętrznymi. W takim rozwiązaniu czujnik membranowy, służący do przenoszenia ciśnienia przez ciecz, jest stosunkowo cienki, co zapewnia dokładność pomiaru. W porównaniu do membrany w elemencie czujnika manometru membranowego jest on więc bardziej wrażliwy na nieprzewidziane warunki procesowe (piki ciśnienia, przeciążenia) oraz wpływy mechaniczne. W przypadku uszkodzenia membrany, płyn wypełniający układ może wniknąć do procesu.

Mechanizm manometru PG43SA z

Mechanizm manometru PG43SA z membraną omywaną

Brak zanieczyszczenia

Manometry z membraną czołową eliminują ryzyko takiego zanieczyszczenia, ponieważ nie zawierają żadnej cieczy. Wytrzymała membrana przenosi ciśnienie za pomocą przetwornika bezpośrednio na ruch. Jest ona od dwóch do pięciu razy grubsza, niż w przypadku konwencjonalnego separatora membranowego. Zapewnia to efektywną ochronę przed nieoczekiwanymi zjawiskami fizycznymi. Oprócz tego wytrzymuje również duże przeciążenie – w przypadku przyrządów WIKA do pięciokrotnej wartości ciśnienia znamionowego.

 

Ponadto, manometry do procesów farmaceutycznych muszą spełniać rygorystyczne wymagania zastosowań sanitarnych w każdym aspekcie. Zostało to zaimplementowane przez firmę WIKA w przyrządach z serii PG43SA. Do tych przyrządów zaprojektowano element membrany o średnicy zaledwie 35 mm. Dzięki unikalnemu, falistemu kształtowi obwodu oraz grubości zastosowanego materiału membrana zapewnia jakość pomiarów porównywalną z elementem membranowym standardowego przyrządu procesowego – który jednak musiałby być dwa razy większy dla podobnego zakresu ciśnienia.

Łatwość czyszczenia

Wszystkie przyrządy z serii PG43SA są zgodne z wytycznymi higienicznej konstrukcji, normy sanitarnej 3-A oraz posiadają certyfikat EHEDG. Nadają się one do procesu CIP/SIP, opcjonalnie dostępna jest wersja z możliwością pełnej sterylizacji w autoklawie.

Dwa modele (PG43SA-S oraz PG43SA-D) są manometrami z przyłączem radialnym. W przypadku modelu PG43SA-C przyłącze procesowe jest wmontowane w obudowę. Ta chroniona zgłoszeniem patentowym konstrukcja zapewnia oszczędność miejsca i elastyczność instalacji.

Zintegrowany system bezpieczeństwa

Model PG43SA-D jest przeznaczony do zastosowania w procesach o szczególnie krytycznym znaczeniu. Manometr ten jest wyposażony w chroniony zgłoszeniem patentowym zintegrowany system bezpieczeństwa. Posiada dodatkową barierę ochronną i system monitorowania elementu membrany. W przypadku wystąpienia nieoczekiwanego uszkodzenia membrany, proces i przyrząd pomiarowy nadal będą bezpiecznie rozdzielone. Medium nie wycieknie do środowiska, a do procesu nie dostaną się żadne zanieczyszczenia. Wszelkie uszkodzenia będą natychmiast widoczne: system monitorowania elementu membrany będzie informował o nich natychmiast poprzez czerwony wskaźnik na tarczy.

manometry do procesów farmaceutycznych

Opracowane jako manometry do procesów farmaceutycznych (f. l. t. r.): model PG43SA-S (standardowy), model PG43SA-C (przyłącze procesowe w obudowie) i model PG43SA-D (dodatkowy system bezpieczeństwa).


Uwaga
Szczegółowe informacje na temat manometrów membranowych PG43SA-S, PG43SA-D and PG43SA-C, można znaleźć na stronie internetowej firmy WIKA. Skrócony opis znajduje się w ulotce dotyczącej tej rodziny produktów.

 Pozostaw wiadomość
Informujemy, że administratorem Twoich danych osobowych (w skrócie ADO) jest WIKA Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą we Włocławku (kontakt: Włocławek (87-800) ul. Łęgska 29/35 lub mailowo info@wikapolska.pl). Więcej