Błąd temperaturowy kompensacja temperatury

Żaden inny termin nie jest tak mylący jak „zakres kompensacji temperatury”. Zacznijmy od znaczenia terminu: zakres kompensacji temperatury oznacza zakres temperatury, w którym błąd temperatury i stosowane współczynniki funkcjonują prawidłowo.

Wbrew obiegowej opinii nie jest to zakres, w którym nie występuje błąd temperatury. W zakresie kompensacji temperatury również występują błędy. Może to być zaskakujące dla użytkownika, lecz jako producent możemy zapewnić, że podjęto wysiłki w celu kontrolowania takich błędów.

Widać to od razu, jeżeli przyrząd/czujnik ciśnienia jest użytkowany poza zakresem kompensacji temperatury. W takiej sytuacji występujące błędy są zwykle znacznie większe.

Między innymi z tego względu, w normach termin „zakres kompensacji temperatury” nie jest już stosowany. Obecnie prawidłowym oznaczeniem jest „temperatura znamionowa” (więcej informacji na ten temat będzie można wkrótce znaleźć w artykule na blogu pod tytułem „Zakres kompensacji temperatury, znamionowy zakres temperatury oraz zakres temperatury nominalnej”). Okaże się jeszcze, czy termin „temperatura znamionowa” jest rzeczywiście lepszy.

Oczywiście, istnieją przyrządy bez dodatkowego błędu w zakresie kompensacji temperatury. Dlatego też znane są one jako przyrządy z aktywną kompensacją.

temperature-error


Pozostaw wiadomość
Informujemy, że administratorem Twoich danych osobowych (w skrócie ADO) jest WIKA Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą we Włocławku (kontakt: Włocławek (87-800) ul. Łęgska 29/35 lub mailowo info@wikapolska.pl). Więcej